Düğün fotoğraflarınıza anlam katacak dış çekim mekanları

Bir süre önce, uzak durmanız gereken dış çekim mekanları ile ilgili bir yazı paylaşmıştım.

O yazıda, dış mekan çekimi için popüler olan mekanlara gittiğinizde, kendinizi neden “sıradan” hissedeceğinizi, biraz eğlenceli, biraz da öz-eleştirel bir dille anlatmaya çalışmıştım. Henüz okumadıysanız şiddetle tavsiye ederim.

deniz kenarında dış çekim

Bu yazıda ise, dış çekim mekanı olarak benzersiz, gerçekten anlamı olan alternatif fikirlere değineceğim.

Önceki yazıdan farklı olarak, bu seferki yazı, belgesel yaklaşımı tercih eden çiftler için de anlam ifade edecektir. Çünkü daha önceki şu yazımda açıkladığım gibi, belgesel düğün fotoğrafçıları için amaç, fotoğraflar ile çiftin hikayesini anlatmak, her bir düğünün diğer binlerce düğünden farklı olan yanlarını yakalayabilmektir.

Aslında harika düğün fotoğraflarının sadece iki bileşeni var. Birincisi çift, yani siz 🙂 Diğeri ise seçtiğiniz fotoğrafçı.

Dış çekim mekanı, sizi zaten olduğunuzdan daha güzel göstermeyecek. Diğer bir deyişle, fotoğrafçı yeterince iyi değilse, seçtiğiniz dış çekim mekanı fotoğraflarınızı kurtarmayacak.

Bu arada yeri gelmişken, bir çok iyi düğün fotoğrafçısının neden hala popüler çekim mekanlarına güvendiğini anlamakta zorlanıyorum.

Yeni nesil birçok düğün fotoğrafçısı, mekandan bağımsız olarak çok güzel gelin-damat fotoğrafları elde edebilecek kadar yetenekliler. Önemli olan, mevcut mekan ve ışık şartlarını en iyi şekilde değerlendirmek.

Mesela Çiğdem ve Taşkın’ın aşağıdaki fotoğrafını, düğünün gerçekleştiği oteldeki asansörde çekmiştim. Gerçi bu fotoğraf için poz vermediler. O günün mutluluğuyla böyle samimi bir an kendiliğinden gelişti. Ben de, hem anın değerini, hem de bu kontrastlı ışığın estetiğini görünce fırsatı kaçırmadım.

Konumuza dönecek olursak; size özel ve farklı hissettirecek, fotoğraflarınıza anlam katacak, sizi (hatta damat beyi bile) yormayacak, sıkmayacak dış çekim mekanı alternatiflerini incelemeye başlayalım.

Ama sizi uyarayım; bu fikirler arasında park ve bahçe isimleri, cadde ve sokak bazında adresler beklemeyin. Çünkü her çift için anlamlı olabilecek tek bir adres yok.

Her çiftin, kendini ya da düğününü anlatan mekan farklı olacaktır. Listeyi incelediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu listedeki alternatiflerden en azından birinin, sizin için de uygulanabilir olacağını umuyorum.

1. Düğün mekanınız, ya da civarı

Aslında en basiti, pozlu fotoğraf çekimlerinizi düğün mekanınızda, ya da yakınlarında yapmak.

Düğün mekanınıza, uzun araştırmalar sonucu, en beğendiğiniz bir kaç seçenek arasından eleyerek karar verdiniz. Eğer düğün mekanınızı beğeniyorsanız, neden fotoğraflar için daha farklı, daha güzel bir mekan aramanız gereksin ki?

düğün mekanında gelin damat çekimi

Fotoğraf çekimini düğün mekanında yapmak, ille de mekanınızın fotoğrafçısı ile çalışmak anlamına gelmiyor. Yukarıdaki fotoğrafı Zeynep ve Rod’un düğün mekanında gerçekleştirdik.

Üstelik mekanın fotoğrafçısı, dışarıdan fotoğrafçı getirmek konusunda çok katı olmasına rağmen, bu pozları çekmemiz konusunda en ufak bir sorun çıkarmadı. (Mekan fotoğrafçısı varken kendi fotoğrafçınızla çalışmak konusunda verdiğim ipuçlarını bu yazıda okuyabilirsiniz)

Aşağıdaki fotoğrafı ise, Elif ve Behiç’in düğün mekanının hemen yanındaki Edirne Kent Ormanı’nda çektik. Bu yıkılmış ağaçları, düğünün yapılacağı mekan ve çevresini incelerken gördüm, ve çok etkilendim. Çift de kabul edince, dış çekimi burada yaptık.

ormanda dış çekim

Pozlu çekimleri mekanınızda yapmanın, aile ve yakın arkadaşlarınızı da çekimlere dahil etmek gibi bir avantajı da var.

Ancak dış çekimi düğün mekanında yapmayı düşünen çiftlerin, çekim zamanlamasını göz önünde bulundurmalarını öneriyorum.  Çekimleri misafirler gelmeye başlamadan önce tamamlamanız, ya da en azından mekanın misafirlerinize görünmeyeceğiniz bir bölümünde gerçekleştirmeniz gerekecek. Eğer düğün mekanına erken gelen davetlileriniz sizi görürlerse, mutlaka yanınıza gelip tebrik etmek isteyeceklerdir. Bu da hem çekimden alacağınızı keyfi bölecek, hem de düğün sahnesine çıkarken yaratmak istediğiniz sürprizi kısmen de olsa bozacaktır.

2. Eviniz yakınlarında, ya da yolunuzun üzerinde bir yer

Her gün geçtiğiniz yollar size estetik görünmüyor olabilir. Ancak mekanın dokusunu ve atmosferini yakalayacak en estetik kareleri bulmak, iyi bir fotoğrafçı için çok da zor değil. Örnek olarak Serra ve Sercan’ın düğününden bu fotoğrafı, evlerinin yakınındaki bir apartmanın bahçesinde çektik.

bahçede dış çekim

Çiftin bu tür alışılmadık mekanlarda poz vermek konusunda rahat olmaları önemli elbette. Belki duydunuz, geçtiğimiz aylarda bir düğün fotoğrafçısı ile çifti arasında, biraz da bu sebepten çıkan kavga gazete haberlerine konu olmuştu.

Eğer çift ile fotoğrafçının iletişimi doğru ise, ve çift de tercih ederse, Duygu ve Çağdaş’ın düğününde yaptığımız gibi, kendi evlerinin yakınındaki terkedilmiş bir binada bile bunun gibi fotoğraflar elde edebiliriz.

alternatif dış çekim mekanları

Elbette İstanbul’da maalesef her semtte, oraya ait bir doku bulamıyoruz. Bu durumda da, farklı bir anlatım dili ile, kadraja sadece sizi ve sevginizi almak ve sizi mekandan izole etmek, yine iyi bir fotoğrafçı için oldukça kolay.

Emin olun, iyi bir düğün fotoğrafçısı, sokağınızdaki tek bir ağacı, ya da tek bir evin duvarını fona alarak çok güzel fotoğraflar üretebilir.

Hatta kendi evinizin içindeki hiç ihtimal vermediğiniz alanlarda, mesela oturma odanızın konforunda sizi şaşırtacak fotoğraflarınız olabilir. Örnek olarak Buse’nin bu fotoğrafını, kendi evinin koridorunda çektik.

evde gelin pozu

Üstelik belgesel düğün fotoğrafçılığı açısından baktığımızda, düğün gününün normal akışı içinde yer alan mekanlarda çekilen fotoğraflar, düğünün gerçek hikayesini anlatırken anlam da içerecektir. Sonuçta, örnek olarak Kadıköy’de oturan ve düğününü Doubletree Hotel’de yapan bir gelin, fotoğrafların baktığında Belgrad ormanını görürse, o fotoğraf kendi düğünü çok da anlatmıyor olacaktır.

3. Sizin için anlam ifade eden bir mekan

Sizi en iyi anlatacak olan mekanlardan biri de, sizin için gerçekten anlam ifade eden bir yer olacaktır. Evlenme teklifi aldığınız restoran, birlikte bisiklete binmekten keyif aldığınız bir park, ya da sevgiliyken kullandığınız buluşma noktanız…

Seçil ile Dinç’in bu fotoğrafını, yıllar önce aşklarının filizlendiği Ağva’da çektik.

ağva dış çekim

Bu tür mekanlar, çekimler sırasında sizi daha rahat hissettirecek, ve aynı zamanda mutlu bir heyecan yaratacaktır. Eğer söz konusu mekana ulaşmak düğün gününüzün planına uygun değilse, çekimi farklı bir tarihte yapmanın da mümkün olduğunu unutmayın.

4. Şehir dışı / yurt dışı

Seyahat etmeyi çok seven bir fotoğrafçı olarak, beni de en çok heyecanlandıran seçenek bu.

Düğününüzü ülke dışında yapıyorsanız, yurt dışında düğün fotoğrafları çektirmek zaten doğal olarak ön plana çıkıyor. Ama düğün İstanbul’da ise, çekimlerinizi mesela balayı destinasyonunuzda gerçekleştirmek neden mümkün olmasın?

Mesela Kıbrıs’ta, Santorini’de, hatta Dubai’de çekilmiş düğün fotoğraflarınızı gösterdiğiniz tüm sevdiklerinizin, fotoğrafları benzersiz bulacağından emin olabilirsiniz. Üstelik bu şekilde, balayı destinasyonunda arkadaşlarınızla paylaşmak üzere bir sürü selfie çekmek zahmetinden de kurtulmuş olursunuz:)

Örnek vermek gerekirse, Tuğçe ve Ali’nin düğünü İstanbul’da olduğu için, ben de düğün hikayelerini İstanbul’da fotoğrafladım. Ama aşağıda örneğini gördüğünüz dış çekimi farklı bir tarihte Kıbrıs’ta yaptık.

kıbrıs dış çekim

Bu listeye sizin de eklemek istediğiniz alternatif çekim mekanları, ya da bahsettiğim öneriler ile ilgili yorumlarınız varsa aşağıya yorum yazarak bana iletebilirsiniz.

TAGS:

ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI

Bu yazıda en çok ilginizi çeken şey ne oldu?

TYPE & HIT ENTER