Neden bir belgesel düğün fotoğrafçısı tercih etmelisiniz?

İster algıda seçicilik deyin, ister Google ve Facebook’un sizi sürekli dinlediğine inanın, farketmez. Düğün gününüz yaklaştıkça, internette ve sosyal medyada gelin-damat fotoğrafları daha çok karşınıza çıkmaya başlıyor.

Ama gördüğünüz her fotoğrafta bir şeyler eksik gibi hissediyorsunuz. Bütün düğün fotoğrafları birbirine benziyor. Aynı dış çekim mekanları, aynı pozlar, aynı renkler.

Daha kötüsü, o fotoğraflardaki çiftler ve onların düğünleri hakkında fikir sahibi olamıyorsunuz. Kendinizi o çiftin yerine koyamıyorsunuz.

Belki henüz adını koyamıyorsunuz ama, belki de asıl ihtiyacınız olan, bir belgesel düğün fotoğrafçısı ile çalışmak olabilir.

Bu yazıda, neden belgesel düğün fotoğraflarının sizin için doğru seçim olabileceğini anlatacağım.

Eğer henüz bilmiyorsanız, belgesel düğün fotoğrafçılığının ne olduğunu detaylıca açıkladığım şu yazımı okuyabilirsiniz.

Bütün düğün fotoğrafları birbirine benziyor. Aynı dış çekim mekanları, aynı pozlar, aynı renkler. Click To Tweet

 

Anlamlı, duygu dolu, gerçek düğün fotoğrafları

Bir an için düğün gününüzü hayal edin. O gün neler yaşayacak, neler hissedeceksiniz?

Hazırlıkların telaşı, birbirinizi ilk gördüğünüz andaki sevgi dolu bakışlar, nikah anının heyecanı, mutluluk gözyaşları, dans pistindeki coşku, ve daha nice karışık duygu…

belgesel düğün fotoğrafçısı gelinin düğündeki coşkusunu yakalar

Düğün günü, gerçekten başka hiç bir güne benzemiyor. Hayatınızın başka hiç bir döneminde bu duyguların hepsini tek bir günde yaşayamıyorsunuz.

Düğün günü, gerçekten başka hiç bir güne benzemiyor. Hayatınızın başka hiç bir döneminde bu duyguların hepsini tek bir günde yaşayamıyorsunuz. Click To Tweet

İşte belgesel düğün fotoğrafları, o özel günde neler yaşadığınıza ve neler hissettiğinize odaklanır. O duyguları o kadar güçlü anlatır ki, fotoğraflara her baktığınızda sanki yine oradaymış, o anları tekrar yaşıyormuş gibi hissedersiniz.

Çünkü belgesel düğün fotoğrafçısı, küçük detaylar ve yapay pozlar yerine, sizin için önemli ve anlamlı olan anlara, anılara odaklanır. Size sürekli nerede duracağınızı, nereye bakacağınızı söylemek yerine, kendiniz gibi olmanıza ve davranmanıza izin verir.

Bu sayede, normal hayatta yapmayacağınız şeyleri, sadece fotoğrafçı için yapmak zorunda kalmazsınız. Örnek olarak, nişanlınız normalde sizi sırtına alıp dolaştırmıyorsa, belgesel düğün fotoğrafçısı da sizden nişanlınızın sırtına çıkmanızı istemez.

Onun yerine mesela, eğer normalde birbirinize sevginizi göstermek için, küçük dokunuşlar, minik gülümsemeler kullanıyorsanız, bu dokunuşları ve gülümsemeleri kovalar ve yakalar.

İşte bu yüzden, düğün fotoğraflarına baktığınızda kendinizi görürsünüz; fotoğrafçının hayalindeki düğünü değil, kendi düğününüzü.

 

Sizin için değerli olan anılar

Bir fotoğrafçı sizi sürekli yönlendirdiğinde, ister istemez doğallığınızı kaybedersiniz. Odağımız fotoğraf çekilmek olduğunuda, diğer bütün düşüncelerimizi bir kenara bırakıp, fotoğrafta güzel görünmek için çabalamaya başlarız.

Belgesel düğün fotoğrafçısı gün boyu size müdahale etmeden fotoğraflarınızı çeker. Fotoğraflara baktığınızda, fotoğrafçının size neler yaptırdığını değil, o gün neler hissettiğinizi görürsünüz. Her bir fotoğraf, sizin düğün gününüzde yaşadığınız minik hikayelerden birini anlatır.

düğün günündeki minik hikayeler

Düğün günü fotoğrafçıya ayırdığınız süre, bütün gününün sadece küçük bir kısmı. O 1-2 saatin dışında kalan kısımda da, sadece o gün yaşayabileceğiniz bir çok deneyim yaşıyorsunuz.

Yıllar sonra belgesel düğün fotoğraflarınıza baktığınızda, işte yaşadığınız o deneyimleri hatırlarsınız, fotoğrafçıyla geçirdiğiniz zamanı değil.

Yıllar sonra belgesel düğün fotoğraflarınıza baktığınızda düğününüzü hatırlarsınız, fotoğrafçıyla geçirdiğiniz zamanı değil. Click To Tweet

Bir belgesel düğün fotoğrafçısı, günün doğal akışını bölmeden çalışır, ve siz o günü kendi istediğiniz gibi deneyimlerken fotoğraflarınızı çeker. Böylece fotoğraf çekilmek için kasılmadan, doya doya günün keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Benzersiz düğün fotoğrafları

Her çiftin kişiliği, olaylara tepkileri, ve arkadaş çevresi, bir diğerinden farklıdır. Belgesel düğün fotoğrafçısı, tüm bu farklılıkları, kendi kalıplarına sokmaya çalışmadan, olduğu gibi yakalamaya çalışır. Bu sayede her çift, bir diğerinden farklı düğün fotoğraflarına sahip olur.

Üstelik sadece sizin kontrolünüzdeki anlara değil, günün diğer hikayelerine de yer verir. Her çiftin çektirdiği, birbirinin tekrarı fotoğraflar yerine, sürpriz fotoğraflara sahip olursunuz.

Mesela siz evden çıkarken, annenizin size farkettirmemeye çalışarak ağlamasını yakalar belgesel fotoğrafçı. Ya da siz dans pistinde coşarken, sıkıntıdan patlayan minik kuzeninizin kendini yerlere atarak ağladığını görmenizi sağlar. Belki de biraz fazla çakırkeyif olmuş olan kayınbiraderinizin, bir sonraki kadehi ıskaladığını belgeler.

belgesel düğün fotoğrafçısı gelinin annesinin gizlice ağlamasını yakalar sürpriz düğün fotoğraflarıdüğünde ağlayan küçük çocuk

 

En doğal düğün fotoğrafları

Günümüzde doğal düğün fotoğrafları çok popüler. Özellikle poz vermeyi sevmeyen çiftler, abartıdan uzak, sade düğün fotoğrafları çektirmek istiyor.

Size bir şey söyleyeyim mi? Bir çok çiftin ve fotoğrafçının doğal dediği düğün fotoğrafları bile, belgesel düğün fotoğraflarının yanında yapmacık kalıyor.

Bir çok çiftin ve fotoğrafçının doğal dediği düğün fotoğrafları bile, belgesel düğün fotoğraflarının yanında yapmacık kalıyor. Click To Tweet

Fotoğrafçı sizi yönlendirdiği anda, kendinizi fotoğrafçıya göre ayarlar, duruşunuza ve gülüşünüze gereğinden fazla dikkat edersiniz. Hareketleriniz robotlaşır, yüz hatlarınız kasılır, nasıl görünüyorum diye aşırı düşünmeye başlarsınız.

Oysa belgesel düğün fotoğrafçısı, size neredeyse fotoğrafınızın çekildiğini unutturur. Sürekli size müdahale edip dikkati kendisine çekmez. Harika fotoğraflarınızdan bazılarının çekildiğinden bile haberiniz olmaz. Siz “Haberim yokmuş gibi çek” dediğinizde, aslında o çoktan yüzlerce fotoğrafınızı çekmiştir bile.

gelinin haberi yokken çekilmiş fotoğraflar

Ve inanın, en güzel fotoğraflarınız, poz vermediğiniz, en doğal anlarınızda çekilmiş olanlardır. O doğal fotoğraflara sadece kıyafetinizin ya da makyajınızın değil, ruhunuzun güzelliğini de yansır.

 

Belgesel düğün fotoğrafçısı her tür düğünü fotoğraflayabilir

Belgesel düğün fotoğrafçısı ile çalışmak için aşırı şık bir düğüne yapmanız gerekmiyor.

Çünkü belgesel düğün fotoğrafçıları, fotoğraflarını gelin dergilerinde yayınlanması için çekmeye çalışmıyor. Size duygularınızı ve anlarınızı tekrar hatırlatmak için çalışıyor. O duyguları yaşamak için de düğününüzü Çırağan Sarayı’nda yapmanıza gerek yok.

Belgesel düğün fotoğrafçıları, şık bir kır düğününde de, geleneksel bir köy düğününde de fotoğraflayacak anları bulmakta zorlanmıyor.

Hatta sadece bir nikah ve sonrasında aile arasında kutlama yemeği planlayan çiftler bile, o gün belgesel düğün fotoğrafçısı ile çalışabiliyorlar.

Özellikle pandemi döneminde bir çok çift, daha küçük ve sade bir düğün yapmayı seçiyor. Belgesel düğün fotoğrafları, pandemi düğünleri için ideal seçim olarak öne çıkıyor.

 

Pozlardan tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz

Poz vermekten çok hoşlanmayan çiftlerin bile, poz vererek çekilmiş en az bir kaç tane fotoğrafa ihtiyacı oluyor. Bazı çiftler ise kamera karşısında modellik yeteneklerini doya doya sergilemek istiyorlar.

Belgesel düğün fotoğrafçısı ile çalışmak, hiç pozlu fotoğrafınız olmaması anlamına gelmiyor. Elbette hem sizin çift olarak, hem de aileniz ile pozlu fotoğraflarınız çekiliyor. Belgesel düğün fotoğraflarının klasik fotoğraf çekiminden bu konudaki farklı, pozlu çekimleri düğün gününün odağı haline getirmemesi.

belgesel düğün fotoğrafçısı farklı gelin damat pozları çekebilir

 

Modası asla geçmeyecek fotoğraflar

İçinde yaşadığımız tüketim çağında, her şeyin modası çok çabuk geçiyor. Düğün fotoğrafları da bundan nasibini alıyor.

Bundan 5 sene önce çekilen düğün fotoğrafları, bugün komik ve anlamsız görünmeye başlıyor. Geçen senenin dış çekim mekanları bu yılki düğünlerde tercih edilmiyor. Instagram sayesinde her sene düğün fotoğraflarında farklı bir renk ve tonlama moda oluyor.

Oysa belgesel düğün fotoğraflarının modası asla geçmiyor. Bundan 20 sene önce çekilmiş olan belgesel düğün fotoğrafları, hala insanların burnunun direğini sızlatabiliyor. Sizin düğününüzde çektireceğiniz belgesel düğün fotoğrafları da, gücünden hiç bir şey kaybetmeden uzun yıllar boyunca anlamını koruyacak.

düğünü anlatan fotoğraf

O fotoğraflarla belki çocuklarınıza düğününüzü anlatacaksınız. Ya da evliliğinizin ilk günkü heyecanını geri getireceksiniz.

Düğününüz nasıl olursa olsun, belgesel düğün fotoğraflarının duygusal gücü paha biçilmez. Eğer siz de belgesel yaklaşımı tercih eden bir düğün fotoğrafçısı ile çalışmanın mantıklı olduğunu düşünürseniz, bir konuşalım.

 

ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI

Bu yazıda en çok ilginizi çeken şey ne oldu?

TYPE & HIT ENTER