Düğün mekanınız anlaşmalı fotoğrafçısını mecbur tutuyorsa ne yapabilirsiniz?

Uzun zamandır çiftlerden sıklıkla duyduğum sorulardan biri, düğün mekanında nasıl çekim yapacağımız konusunda oluyor.

Türkiye’de, şu yazımda detaylıca açıkladıklarımdan farklı olarak, “mekanın anlaşmalı fotoğrafçısı” diye bir kavram daha var.

Çiftler “Mekanımızın anlaşmalı fotoğrafçısıyla çalışmaya mecburuz, dışarıdan fotoğrafçı getirmemize izin vermiyorlar” diyerek endişelerini dile getiriyorlar. Hatta bazı çiftler, sözleşmedeki bu madde yüzünden, kendi istedikleri gibi bir fotoğrafçı aramayı bırakıyorlar, ve hayal ettikleri gibi fotoğraflara sahip olamıyorlar.

düğün mekanınıza dışarıdan fotoğrafçı getirmek

Siz de mekanınızın kuralları nedeniyle kendi beğendiğiniz fotoğrafçı ile çalışamayacağınız konusunda endişeliyseniz, size iyi bir haberim var; o gün kendi fotoğrafçınız ile çekim yapmanız gayet mümkün. Dışarıdan fotoğrafçı getirme konusunda çok katı olan mekanlarda dahi, kendi fotoğrafçınızla yukarıdakine benzer fotoğraflar elde edebilirsiniz. (Bu fotoğraftaki gelin Burcu’nun, bir ara polisiye romana dönen düğün hikayesini buradan okumak isteyebilirsiniz)

Aslında dışarıdan fotoğrafçı getirme yasağı sadece sizin mekanınıza özgü değil. Türkiye’de müşteri memnuniyetini herşeyin üzerinde tutan seçkin mekanlar dışında birçok yer, bu maddeyi (Rekabeti Koruma Kanunu‘na aykırı olduğu halde) sözleşmelerine koyuyor. Bu sözleşme maddesine rağmen çiftler, rahatlıkla kendi fotoğrafçılarıyla çalışabiliyorlar. Üstelik “o bizim arkadaşımız” demek gibi gizli saklı işler çevirmek zorunda kalmadan. Nasıl mı? Açıklayayım.

Öncelikle herşeyin bir eksik bilgilendirmeden (yanlış bilgilendirme diyerek kimseyi zan altında bırakmak istemem) kaynaklandığını belirtmek gerekiyor. Farkındaysanız düğün mekanları, sadece kendi fotoğrafçılarıyla çalışabileceğinizi söylerken, bu kuralın sınırlarından bahsetmiyorlar. Başka bir fotoğrafçıdan hizmet alamayacağınız işin kapsamı sadece, express servis ya da acele servis adı verilen, düğün sırasında misafirlerinize fotoğraf satışı hizmeti. Yani hani siz misafirlerlerinizin masalarını dolaşıp tebrikleri kabul ederken fotoğraf çekiliyor ve misafirlere satılıyor ya, işte o iş. Tabi bunun yanı sıra eğlence sırasında yapılan ve klasik kamera olarak adlandırılan kamera çekimlerini de farklı bir fotoğrafçının yapmasına izin verilmiyor.

Ama siz zaten düğün fotoğrafçınızı bu çekimler için aramıyorsunuz. Siz düğün fotoğrafçısı araştırırken, davetlilerin satın alacağı fotoğrafları çekecek olan firmayı değil, sizin birbirinize olan sevginizi ve o gün yaşadıklarınızı, sizin beğeninize hitap edecek şekilde, farklı bir bakış açısıyla anlatacak olan kişiyi seçmeye çalışıyorsunuz.

mekan-fotografçısı-zorunluysa-241-1234

Bu iki iş birbirinden tamamen bağımsız, farklı yetenekler gerektiriyor, ve hiç bir düğün mekanının sözleşmesinde bunların farklı kişiler tarafından yapılmasını engelleyen bir madde yok. Örnek olarak, Duygu ve Çağdaş’ın düğününde çektiğim yukarıdaki fotoğraftaki gibi, bazı gelinlerim hazırlıklarını düğün mekanında yapıyor olmasına rağmen, bu dakikaların fotoğraflanmasına mekan da, mekanın fotoğrafçısı da asla itiraz etmiyor.

Dahası, bu durum sadece hazırlıklarla da sınırlı değil. Gece düğün sırasında yapılacak olan çekimlerde de, sizin fotoğrafçınız davetlilere satılacak olan fotoğrafları çekmeye çalışmadığı sürece sıkıntı olmuyor.

Çünkü, her avukatın bileceği gibi, düğün mekanı ile fotoğraf firması arasında yapılan anlaşma, üçüncü parti olan sizi bağlamaz.

Şunu da belirtmem gerekir ki, mekanların fotoğrafçıları express servis ile, dünya düğün fotoğrafçılığında örneği olmayan bir hizmet veriyorlar. Türkiye’deki düğün davetlileri açısından önemli bir beklentiyi, o gecenin sonunda evlerine kendi fotoğraflarıyla dönme beklentisini karşılıyorlar. Bu yüzden de aslında bu servis kolay vazgeçilebilecek bir hizmet değil.

Yani mekan fotoğrafçısının sunduğu express servisi hiç almayın demiyorum. Aksine, mümkünse express servis ve hatta klasik kamera hizmetleri için mekan fotoğrafçılarını tercih edin. Sonuçta farklı bir fotoğrafçı, bu görece sıkıcı klasik fotoğrafları mekan fotoğrafçısından daha iyi çekmeyecek. Misafirlere satışı yapılacak olan fotoğrafların aşağıdaki gibi özenli ve anlamlı kareler olması beklenmiyor.

mekanın anlaşmalı fotoğrafçısı varsa-360-1497

Ancak, sadece express servisi mekan fotoğrafçısından almak zorunda kaldığınız için, dış çekim ve düğün hikayesi konularında onlarla çalışmak zorunda olmadığınızı bilmeniz önemli. Fotoğrafçıdan fotoğrafçıya farkedecek olan sonuçlar, dış mekan ya da düğün hikayesi çekimlerinde ortaya çıkıyor. (Ben düğün hikayesi yerine “düğün belgeseli” demeyi tercih ediyorum. Sebebini bu yazıda okuyabilirsiniz)

Express servisi mekanınızın anlaşmalı fotoğrafçısından aldığınız sürece, hikaye ve dış çekimleriniz için kendi tercih ettiğiniz, sizin görsel algınıza hitap eden, yıllar sonra bile içinizde birşeyleri kıpırdatacak fotoğrafları çekebilen, yanında rahat hissedebileceğiniz bir fotoğrafçıyla rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Açıkçası ben de düğün fotoğrafları çekmeye başladığım ilk yıllarda, düğün mekanlarının kendi anlaşmalı fotoğrafçılarını bir sorun olarak görüyordum. Ama artık, mekanların kendi fotoğrafçılarının olmasının, biz bağımsız fotoğrafçılar için avantaj olduğunu düşünüyorum.

Çünkü siz istemeseniz bile, düğününüzdeki davetliler, o özel gecede sizinle birlikte fotoğraf çektirmek, ve bu fotoğrafları hemen o gece satın almak isteyecekler. Eğer mekanın bu işe dedike olmuş fotoğrafçıları yoksa, gittikleri diğer düğünlerden fotoğraf satın alarak ayrılmaya alışmış olan davetliler bu taleplerini bizlerin karşılamamızı talep edebiliyorlar.

Elbette bana böyle bir talep geldiğinde, deneyimli ekibimle birlikte yardımcı oluyorum. Ancak ben ve benim gibi diğer bağımsız fotoğrafçıların orada olmasının asıl amacı, düğünün güzelliğini, düğün sırasında yaşanan duyguları ve heyecanı, en doğal ve estetik haliyle yakalamak. Bu yüzden, mekan fotoğrafçısı davetlilerin pozlu fotoğraflarını çekerken, ben de Merve ve Bülent’in düğününde çektiğim bu fotoğrafa benzer, belki de bir daha tekrarlanamayacak olan anlara odaklanıyorum.

mekanın-fotografçısı-zorunluysa-248-2285

Bu açıdan bakıldığında, davetlilerin pozlu fotoğraf beklentilerini karşılamakla görevli mekan fotoğrafçıları, aslında biz bağımsız düğün fotoğrafçılarının dikkatini dağıtacak olan işleri üzerimizden alıyor. Bizler de onların işlerine karışmadan, hatta zaman zaman onlara destek olarak, sizin için asıl önemli olan konulara odaklanıyoruz.

Hangi konulara mı? Buyrun onu da blogumdaki diğer düğün hikayelerini inceleyerek görün 🙂

PREVIOUS POST
NEXT POST
TYPE & HIT ENTER