Pandemi döneminin trendi: Küçük düğün

Covid-19 nedeniyle bir çok çift, düğün planlarında değişiklik yapmak zorunda kaldı. Sürekli değişen pandemi tedbirlerinin bugünkü haliyle, evlenen çiftlerin sade bir nikah ve tebrik töreninden fazlasını yapması pek mümkün değil. Ama küçük düğün yapmanın avantajlarını pandemi döneminde keşfeden bir çok gelin, kısıtlamalar kalktıktan sonra bu trendi sürdürecek gibi görünüyor.

Çünkü şu anki kısıtlamalar hafifletilse bile, bu, Covid-19 tehlikesinin tamamen geçtiği anlamına gelmeyecektir. O yüzden, kısıtlamalar kalktıktan sonra yapacağınız düğünde de, hem kendi sağlığınız, hem de sevdiklerinizin sağlığı için, bir süre daha tedbiri elden bırakmamak gerekecek.

İşte bu yüzden, küçük ve samimi düğün trendi pandemi sonrasında da bir süre daha devam edecek. Küçük düğün yapmanın avantajlarını sizin için derledim.

Bosphorus palace hotel düğün fotoğrafları

 

Memnun edilmesi gereken daha az davetli

Büyük düğünlerin çiftleri yoran konularından bir tanesi, düğün günlerinde pek de tanımadıkları 300-400 kişinin beklentilerini karşılamaya çalışmaktı.

Bildiğiniz gibi bazı çiftler, normalde düğüne çağırmayı düşünmeyeceği uzak tanıdıklarınızı davet etmek zorunda hissediyor. Belki çocukluktan beri görmediğiniz bir uzak akrabayı, ya da ailenizin iş arkadaşlarını, düğüne davet etmeniz gerekebiliyor.

Samimi olmadığınız kişilerden oluşan büyük bir davetli grubu, düğün gününde sizin üzerinizdeki baskıyı da arttırıyor. 400 kişinin düğününüzden mutlu ayrılması için çabalıyorsunuz.

küçük düğün az sayıda davetli

Normalde düğüne çağırmayı çok da düşünmeyeceğiniz insanlar, pandemi döneminde bu konuda daha anlayışlı olacaklardır. Hatta bir çoğu, siz çağırsanız bile katılmak konusunda tedirginlik hissedecektir. Dolayısıyla siz de krizi fırsata çevirip, tam da kendi istediğiniz gibi bir düğün planlayabilirsiniz.

 

Duygusal sembolik nikahlar

Evlendirme dairelerindeki nikahların çok da keyifli geçmediğini biliyoruz. Yurt dışında katıldığınız bir arkadaşınızın düğünündeki gibi, ya da yabancı filmlerde izlediğiniz nikahlar gibi duygu dolu olmuyor.

Ancak siz, kendi küçük düğününüzde, sembolik bir nikah töreni daha gerçekleştirebilirsiniz. Bu nikah töreninizi, istediğiniz gibi, duygusal ya da çok eğlenceli bir formatta tasarlayabilirsiniz. Sembolik nikah memurunuz da, güvendiğiniz bir arkadaşınız olabilir. Hatta profesyonel olarak “sembolik nikah memurluğu” yapan kişiler ile anlaşabilirsiniz.

küçük güzel nikah

Düşünsenize; bu sembolik nikahta, birbirinize hazırladığınız duygu dolu konuşmaları da yapabilirsiniz. Böylece sembolik nikahınız, sizin için evlendirme dairesinde yapacağınız beş dakikalık imza töreninden çok daha anlamlı olmaz mı?

Mesela yazar ve yaşam koçu çift Esra Banguoğlu ve Aykut Oğut’un düğününde, resmi nikahın yanı sıra, 45 dakika süren spiritüel bir sembolik nikah daha yapılmıştı. Bugün katılımcılara “hangi nikahı hatırlıyorsunuz?” diye sorsalar, eminim hem çift hem de tüm davetliler, sembolik olan nikahı çok daha etkileyici bulduklarını söyleyecektir.

ünlü yoga ustası Gurmukh sembolik nikah kıyıyor

 

Daha düşük maliyet

Düğün için ayırdığınız bütçe ne olursa olsun, o bütçenin büyük bir yüzdesi düğün mekanı ve yemekler için harcanıyor.

300 kişilik bir düğünün yapması gereken çiftler, düğün mekanı konusundaki hayallerini düşürmek zorunda kalabiliyor. Oysa davetli sayısı 40-50 civarına düşürüldüğünde, birden bire tüm mekanlar ulaşılabilir oluyor.

Hatta düğünü küçük ve samimi tutmaya karar veren bazı çiftler, nikahı ve düğünü kendi evlerinin bahçesinde gerçekleştirebiliyor. Pandemiden önce de bu şekilde bir düğün yapan çiftlerim oldu.

Elbette, özellikle İstanbul’da, her evde küçük bir düğün yapacak ortam bulunmayabilir. Ama buna çözüm olarak bazı çiftler, bir villa kiralayıp, organizasyon ve catering firmalarından da yardım alarak, sadece arkadaşlarının katılımıyla düğünlerini gerçekleştiriyorlar.

Bu yöntem, villayı bir tatil yöresinde tutmayı bile tercih etseniz, İstanbul’daki bir mekanda yapacağınız benzer şıklıktaki düğünden çok daha hesaplı oluyor.

bahçe düğününde ilk dans sırasında doğal düğün fotoğrafları

Artan bütçenizi de, önem verdiğiniz detaylara harcama şansınız var. Mekan ve yemek için ayırmış olduğunuz, ama artık kullanamayacağınız tutarın bir kısmı ile, daha kaliteli bir orkestra ile, ya da o çok istediğiniz düğün fotoğrafçısı ile çalışabilirsiniz artık.

 

Düğün yerine kutlama yemeği

Eğer villa tutma, ya da farklı bir şehirde bir organizasyon planlama fikri sizi yoruyorsa, küçük ve şık bir mekanda arkadaşlar arasında bir yemek ile evliliğinizi kutlayabilirsiniz.

Türkiye’de evlenen yabancı çiftlerin de sıklıkla tercih ettiği bu yöntem, nikah gününün akşamında da gerçekleştirilebiliyor. Bir de buna Anne ve Tolga çiftimin arkadaşlarının yaptığı gibi küçük gösteriler ve konuşmalar eklenirse, düğün gerçekten unutulmaz bir anıya dönüşebiliyor.

restaurant düğünü

 

Ailenize kabul ettirmek artık daha kolay

İçinde bulunduğumuz süreç dolayısıyla, çiftlerin düğüne çağırmak konusunda karar veremediğini uzak tanıdıkları, kalabalık düğünlere katılmak konusunda zaten tedirginler. Bu şartlar altında, sadece en yakınlarınızla küçük bir düğün organize etmek çok daha kolaylaşıyor.

Aileler de, her ne kadar bir sürü davetli çağırmak istese de, pandemi dolayısıyla küçük düğünlere daha sıcak bakmaya başladılar. Dolayısıyla kendi istediğiniz gibi bir düğünü onlara kabul ettirmek artık daha kolay.

 

Pandemi dönemi için ideal fotoğraf çekimi; belgesel

Küçük bir düğün, ya da kısıtlanmış bir nikah planlarken fotoğrafları da unutmayın. Düğün fotoğrafı çektirmeyi, sadece dış çekim yaptırmak olarak düşünmeyin. Tüm düğün gününü analatan fotoğraflar, özellikle uzun vadede sizin için çok daha değerli hale geliyor.

Özellikle bu yaşadığımız dönemde evlenen çiftlerin, ileride düğünleriyle ilgili anlatacakları anıları, herkesinkinden farklı olacak. Başka hiçbir günde yaşayamayacağınız o çeşitli duyguları, üstelik içinde bulunduğumuz zamanın olağanüstü şartlarını da ekleyerek anlatan fotoğraflarınız olmalı.

coronavirüs önlemli gelin makyajı

Ancak düğün hikayesi fotoğrafları için, süslü ve görkemli bir düğün yapmaya da ihtiyacınız yok. Düğün hikayeniz, mekan süslemelerinden çok, o gün yaşadığınız olaylara ve duygulara odaklanabilir.  Bu yüzden belgesel düğün fotoğrafları, pandemi döneminin düğünleri için ideal yaklaşım olarak görünüyor.

“Bu kadar küçük bir düğünden nasıl bir hikaye çıkabilir ki?” diye de düşünmeyin. Bütün dünyada ilk kez yaşanan, ve umarız bir daha yaşanmayacak olan bu dönem, inanılması güç düğün hikayelerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu kadar benzersiz bir dönemde yapılan düğünler, profesyonelce ve belgesel bir anlatımla fotoğraflanmayı özellikle hakediyor.

Gerçekten de, pandemi döneminde fotoğrafladığım düğünler arasından şu ana kadar 3 farklı fotoğrafım, uluslararası Belgesel Düğün Fotoğrafçıları Birliği‘nden ödül kazandı.

pandemide düğün

 

Sonuç

Küçük ve samimi düğünlerin avantajları, salgın döneminde daha da ön plana çıkıyor. Covid-19 salgını zayıfladıktan sonra bile, küçük düğünler popülerliğini koruyacak gibi görünüyor.

Küçük ve samimi düğünlerin avantajları, salgın döneminde daha da ön plana çıkıyor. Covid-19 salgını zayıfladıktan sonra bile, küçük düğünler popülerliğini koruyacak gibi görünüyor. Click To Tweet

Umarım yakın zamanda şartlar iyileşir, ve siz de en sevdiklerinizle birlikte, tam da kendi istediğiniz gibi, ve en önemlisi sağlıklı ve güvenli bir şekilde, düğününüzü gerçekleştirebilirsiniz.

TAGS:

ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI

Bu yazıda en çok ilginizi çeken şey ne oldu?

TYPE & HIT ENTER