Düğün fotoğrafçısı seçiminizi şimdiden yapmanız için 3 önemli sebep

Düğün hazırlıkları için çiftlere önerilen ajandalar, düğün fotoğrafçısı rezerve etme işinin erken tarihlerde (bazı kaynaklara göre düğünden 8-10 ay öncesinde) yapılması gerektiği söylüyor. Bunun sebebini düşündünüz mü hiç?
Fotoğrafçı seçimi-1040

Sizin de belki henüz düğününüze aylar var, ancak o büyük günle ilgili herşeyin sizin istediğiniz gibi olması için, bazı hazırlıkları vakit kaybetmeden yapmanızda fayda var. Eğer fotoğraf sizin için önemliyse, fotoğrafçı seçimini konusunda özen göstereceğiniz aşikar. Ben de, bu özenli seçimi yapmakta neden gecikmemeniz gerektiğini özetleyen ana sebepleri sizler için listelemeye çalıştım.
Elbette bu yazıyı hazırlarken, parklarda bahçelerde peş peşe farklı çiftlerin fotoğrafları çeken bir “gelin-damat” fotoğrafçısı yerine, gün boyu sadece sizinle ilgilenecek bir “düğün fotoğrafçısı” tercih ettiğinizi varsayıyorum. (Bu iki kavram arasındaki farkı daha önceki bir yazımda irdelediğim için burada detaya girmeyeceğim. Dilerseniz alternatif görüşlerimden bazılarını özetlediğim o yazıma da buradan ulaşabilirsiniz). Aşağıdaki maddelerden bir kısmı gelin-damat fotoğrafçıları için de geçerli olsa da, yazının “düğün fotoğrafçısı” arayan çiftlere daha büyük faydası olacağını düşünüyorum.
Buyrun;

1. Düğün fotoğrafçınız ile gerekli yakınlığı hissedebilmeniz

O büyük günde, başka hiç kimseyle, düğün fotoğrafçınızla olduğu kadar zaman geçirmeyeceğinizin farkında mısınız? Organizatörünüz hazırlıklar ve koordinasyon işlerinin peşinde koşuyor olacak. Kuaför ve makyözünüz, işlerini 3-4 saat içinde yapıp bitirecek. Ailenizin davetliler ile, nedimelerinizin ise kendi hazırlıkları ya da detaylar ile ilgilenmeleri gerekecek. Hatta müstakbel eşinizi bile, ancak ikiniz de hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra görebileceksiniz, ve gün boyunca sık sık ayrı vakit geçireceksiniz.
Düğün Fotoğrafçısı seçimi-1030
Öte yandan tüm gün düğün fotoğraflarınızı yakalaması için seçtiğiniz fotoğrafçınız, size sabah saatlerinde katılacak, ve belki de after party’nin sonuna kadar sizinle olacak. Onun görevi, her anı sizinle birlikte yaşayıp, heyecanınızı sizinle birlikte hissedip, o duyguları fotoğraflara dökmek. Bu yüzden yanınızdan pek ayrılmayacak. Gün boyunca sevenleriniz size yardımcı olmak için birşeylerin peşinde koşuşturup sizi yalnız bıraktığı anlarda bile, fotoğrafçı yanınızda kalacak.
O özel günün çok büyük kısmını birlikte geçireceğiniz insanı tanımanız, onunla doğru frekansı tutturabilmeniz önemli. Fotoğrafçının yanında kendinizi rahat hissedebilmeli, onun varlığında samimi bir arkadaşınız ile birlikteymişcesine doğal olabilmelisiniz. Düğüne kısa süre kala tanıştığımız çiftlerle bile bu rahatlığı yakalayabildiğimiz doğru, ancak birbirimizi tanımaya erken başlamak bu süreci kolaylaştıracaktır.

2. Düğün fotoğrafçılarının günde sadece bir düğüne katılabilmesi

Öncelikle bu durumun daha çok fine-art ya da belgesel düğün fotoğrafçıları için geçerli olduğunu belirterek başlayayım. Geleneksel fotoğrafçılar genelde aynı gün birden fazla çifti fotoğraflıyor.
Planlama gereken her konuda olduğu gibi düğün hazırlıklarınız konusunda da, önceliğinizi kısıtlı kaynakları rezerve etmeye vermelisiniz. Özellikle o önemli günün anılarının ömür boyu sizinle kalmasını sağlayacak olan fotoğraflar sizin için önemliyse, sizin için doğru düğün fotoğrafçısı da birden bire kısıtlı kaynak kategorisine giriveriyor.
Kısıtlı kaynaktan kastım ne mi? Sadece sınırlı sayıda olan, ve istek üzerine kolayca yenisi üretilemeyen şeylerden bahsediyorum. Örneğin, düğün pastası ya da gelin çiçeği gibi kalemler, 1-2 gün içinde sizin için üretilebilecek şeyler. Gelin ayakkabısı, stokta kalmamışsa da getirtilebiliyor. Gelinliğin bile, beğendiğiniz modeli seçtikten sonra hazırlanması en fazla birkaç hafta alıyor.
Öte yandan, kısıtlı kaynaklar söz konusu olduğunda, sizin istediğiniz, size hitap eden seçenekten, koskoca şehirde sadece 1-2 tane var, ve o da ilk rezerve edenin oluyor. Bunun da örneğini, düğün mekanı seçmeye çalışırken net bir şekilde görebiliyorsunuz. Sizin ihtiyaç duyduğunuz kapasiteye sahip, hayalini kurduğunuz atmosferi sunabilecek, lokasyon kriterlerinize ve bütçenize uygun mekan sayısı sınırlı. Aynı şekilde, sizin beklentilerinizi karşılayacak ve tarzını beğendiğiniz, üstelik yukarıdaki 1 numaralı maddeye uyan fotoğrafçı da, aslında bir, bilemediniz iki tane.
Sizinle aynı tarihte evlenecek olan (ama elbette sizin kadar tatlı olmayan;) ) yüzlerce, belki binlerce çift olduğunu unutmayın. Sadece bir tanesi bile ideal fotoğrafçınızı sizden önce rezerve ederse, o fotoğrafçı için şansınız kalmıyor.

3. Save the date, ve diğer çekimler

Düğününüz bir günde olup bitiyor gibi görünse de, bunun aslında bir süreç olduğunu farkettiğinizi düşünüyorum. Evlilik kararını aldığınız günden itibaren, söz, nişan, kına, düğün ve bütün bunların hazırlıkları için çalışmalara başlıyorsunuz. Artık bir çok çift, sadece düğün gününün değil, nişan, kına, ve hatta kız isteme gibi düğün sürecindeki diğer kilometre taşlarının da fotoğraflanmasını istiyor.
düğün fotoğrafçısı seçimi-1010
Artık Türkiye’de de uygulanmaya başlayan Save The Date çekimleri de, sevenlerinize düğününüzü duyurmanın yeni yöntemi haline geldi. Yoğun programları arasında davetiye dağıtmaya zaman ayırmakta zorlanan çiftler için ideal çözüm olan bu yöntem, haliyle yeterince erken fotoğraf çektirmeyi gerektiriyor.
Save The Date gibi, kına fotoğraflarınızın da profesyonel bir elden çıkmasını tercih ederseniz, farklı farklı fotoğrafçılar yerine tek bir kişi ile çalışarak, düğün süreci iş listenizde birden fazla işin üzerini tek seferde çizmiş oluyorsunuz. Ayrıca düğünden önceki rahat bir zamanda fotoğrafçınızın kadrajına girmişseniz, düğün günü geldiğinde aynı kişinin kamerasının karşısında olmayı yadırgamıyorsunuz. Düğün ile birlikte diğer etkinlikleri de aynı fotoğrafçının çekmesiyle elde edeceğiniz indirimler de ayrı bir avantaj.
Bunlar ilk akla gelen sebepler. Elbette, düğününüz fotoğrafçının yaşadığı şehirden ya da ülkeden farklı bir yerde olacaksa, erken yapacağınız seçim, fotoğrafçının ulaşım ve konaklama konularını da sorunsuz planlamasına imkan verecektir.
Henüz düğün tarihiniz kesinleşmediyse bile, eğer özellikle birlikte çalışmak istediğiniz bir fotoğrafçı varsa, kendisiyle iletişime geçerek tarih alternatiflerinizi bildirmenizde ve müsaitliğini sormanızda fayda var. Örnek olarak, daha önce bazı çiftlerimin, düğünleri için seçtikleri 2-3 haftalık penceredeki durumumu sorma nezaketini gösterdiğini söylemeliyim. İyi ki de öyle yaptılar, çünkü özellikle bir çiftimde, belirttikleri zaman penceresinde sadece bir hafta sonu müsaittim. Bu şekilde düğün tarihlerini benim de katılabileceğim şekilde netleştirebildiler.
Sanırım bu noktada, bir an önce düğün fotoğrafçılarını araştırmaya karar vermişsinizdir. Bence de elinizi çabuk tutun. Hazır buradayken, araştırmalarınıza benim portfolyomdan başlayabilirsiniz. Eğer sizin için doğru fotoğrafçının ben olduğumu düşünürseniz, benimle iletişime geçin. Böylece sizden düğün planlarınızı dinleyebilirim, ve nasıl yardımcı olabileceğimi konuşabiliriz.
Düğün fotoğrafçısını erken seçem sebepleri

TAGS:

ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI

Bu yazıda en çok ilginizi çeken şey ne oldu?

TYPE & HIT ENTER