En iyi düğün fotoğrafları arasında dereceye girdim

Yılbaşından bu yana merakla merakla beklediğim, 2015 yılının son ve en büyük WPJA yarışmasının sonuçları nihayet açıklandı. Değerli jüri üyeleri, benim de bir fotoğrafımı en iyi düğün fotoğrafları arasına koymuşlar sağolsunlar. Jüri deyip geçmeyin; bu yarışmanın jüri üyeleri arasında Pulitzer ödüllü bir fotoğrafçı da vardı.

Açıkcası, WPJA yarışmalarının en zorlu kategorilerinin nikah, kutlama ve hazırlıklar (gelin ve / veya damat) kategorileri olduğunu düşünüyorum. Diğer kategoriler dönüşümlü olarak birkaç dönemde bir açılırken, bu ana kategoriler, tüm dünyadaki düğünlerin değişmeyen unsurları olduğu için, mutlaka her yarışma döneminde açılıyor. Yarışmaya katılan 20binin üzerinde fotoğrafın büyük çoğunluğu bu kategorilere kaydediliyor, ve dünyanın en iyi düğün fotoğrafçılarının yoğun olarak katıldığı bu katergoriler oldukça çekişmeli geçiyor.   En İyi düğün fotoğrafları wpja Bundan önce 3 kez daha, WPJA yarışmalarında düğün fotoğrafçılığının farklı kategorilerinde dünyanın en iyileri arasında gösterilmiştim. Ancak ilk kez bu sözünü ettiğim ana kategorilerden biri olan Damat Hazırlıkları kategorisinde ilk 20 arasında gösteriliyorum. Üstelik Mark Earthy ve David Pullum gibi, benim de saygıyla takip ettiğim dünyaca ünlü düğün fotoğrafçılarını geride bırakarak! Heyecan verici 🙂 Fotoğrafı WPJA yarışma sayfasında, diğer kazananlarla birlikte görebilirsiniz.

Bu vesileyle, bana hem düğünlerini hem de kınalarını fotoğraflayarak, bu ödüllük fotoğrafı üretme fırsatını veren sevgili Duygu ve Çağdaş’a tekrar teşekkür etmek isterim.

Bilmeyenler için WPJA (Wedding Photojournalist Association), belgesel düğün fotoğrafçılığı konusunda uluslararası düzeydeki en saygın fotoğrafçılar birliği olarak tanınıyor. Parayı bastıraran her düğün fotoğrafçısı bu birliğe üye olamıyor, çünkü başvuran her fotoğrafçının çalışmaları inceleniyor, ve düğün fotoğrafçılığı tarzının “belgesel” olup olmadığı kontrol ediliyor, değilse üyeliğe kabul etmiyorlar. Bu yüzden birliğin Türkiye’den bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az üyesi var, ve bu sayılara daha geçen yıl ulaştık.

TAGS:

ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI

Bu yazıda en çok ilginizi çeken şey ne oldu?

TYPE & HIT ENTER