Düğün Fotoğraflarınıza Anlam Katacak Dış Çekim Mekanları

Daha önceki yazımda, düğün gününüzde dış mekan çekimi için popüler olan mekanlara gittiğinizde sıradan hissetme riskiniz olduğundan bahsetmiştim. Elbette harika düğün fotoğrafları için o mekanlara mahkum değilsiniz. Özel hissedeceğiniz, benzersiz fotoğraflara sahip olabileceğiniz, herkesin kullandığından çok farklı dış çekim mekanları da mevcut.

alternatif dış çekim mekanları

Aslında harika düğün fotoğraflarının sadece iki bileşeni var. Birincisi çift, yani siz 🙂 Diğeri ise seçtiğiniz fotoğrafçı. Dış çekim mekanı sizi zaten olduğunuzdan daha güzel göstermeyecek. Diğer bir deyişle, fotoğrafçı yeterince iyi değilse, seçtiğiniz dış çekim mekanı fotoğraflarınızı kurtarmayacak.

Bu arada yeri gelmişken, bir çok iyi düğün fotoğrafçısının neden hala popüler çekim mekanlarına güvendiğini anlamakta zorlanıyorum. Bildiğim birçok fotoğrafçı, mekandan bağımsız olarak çok güzel gelin-damat fotoğrafları elde edebilecek kadar yetenekliler. Önemli olan, mevcut mekan ve ışık şartlarını en iyi şekilde değerlendirmek. Mesela Çiğdem ve Taşkın’ın aşağıdaki fotoğrafını, düğünün gerçekleştiği oteldeki asansörde çektik. Gerçi bu fotoğraf için poz vermediler. O günün mutluluğuyla böyle samimi bir an kendiliğinden gelişti. Ben de, hem anın değerini, hem de bu kontrastlı ışığın estetiğini görünce fırsatı kaçırmadım.

alışılmadık mekanlarda düğün fotoğrafları

Bu yazıda, size özel ve farklı hissettirecek, fotoğraflarınıza anlam katacak, sizi (hatta damat beyi bile) yormayacak, sıkmayacak dış çekim mekanlarından bahsedeceğim. Ancak spesifik park ve bahçe isimleri, cadde ve sokak bazında adresler beklemeyin. Çünkü her çift için anlamlı olabilecek öyle bir adres yok. Her çiftin, kendini ya da düğününü anlatan mekan farklı olacaktır. Listeyi incelediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu listedeki alternatiflerden en azından birinin, sizin için de uygulanabilir olacağını umuyorum.

1. Düğün mekanınız, ya da civarı

Aslında en basiti, pozlu fotoğraf çekimlerinizi düğün mekanınızda, ya da yakınlarında yapmak. Bu şekilde, hem uzun araştırmalar ve elemeler sonucu seçtiğiniz mekanınızı fotoğraflara katabileceksiniz, hem de çekimler için ayrıca biryerlere gitmenize gerek kalmayacak. 

düğün mekanında dış çekim

Dış çekimi düğün mekanında yapmak, mekanınızın fotoğrafçısı ile çalışmak anlamına gelmiyor. Yukarıdaki fotoğrafı Zeynep ve Rod’un düğün mekanında gerçekleştirdik. Üstelik mekanın fotoğrafçısı, dışarıdan fotoğrafçı getirmek konusunda çok katı olmasına rağmen, bu pozları çekmemiz konusunda en ufak bir sorun çıkarmadı. (Mekan fotoğrafçısı varken kendi fotoğrafçınızla çalışmak konusunda verdiğim ipuçlarını okumak için tıklayın)

Aşağıdaki fotoğrafı ise, Elif ve Behiç’in düğün mekanının hemen yanındaki Edirne Kent Ormanı’nda çektik. Bu güzel Edirne düğününün hikayesini de blogumda bulabilirsiniz.

düğün mekanınızın yakınında dış çekim

Pozlu çekimleri mekanınızda yapmanın, aile ve yakın arkadaşlarınızı da çekimlere dahil etmek gibi bir avantajı da var. Ancak pozlu çekimlerini düğün mekanında yapmayı düşünen çiftlerin, çekim zamanlamasını göz önünde bulundurmalarını öneriyorum.  Çekimleri misafirler gelmeye başlamadan önce tamamlamanız, ya da en azından mekanın misafirlerinize görünmeyeceğiniz bir bölümünde gerçekleştirmeniz gerekecek. Eğer düğün mekanına erken gelen davetlileriniz sizi görürlerse, mutlaka yanınıza gelip tebrik etmek isteyeceklerdir. Bu da hem çekimden alacağınızı keyfi bölecek, hem de düğün sahnesine çıkarken yaratmak istediğiniz sürprizi kısmen de olsa bozacaktır.

2. Eviniz yakınlarında, ya da yolunuzun üzerinde bir yer 

Her gün geçtiğiniz yollar size estetik görünmüyor olabilir. Ancak mekanın dokusunu ve atmosferini yakalayacak en estetik kareleri bulmak, iyi bir fotoğrafçı için çok da zor değildir. Örnek olarak Serra ve Sercan’ın düğününden bu fotoğrafı, evlerinin yakınındaki bir apartmanın bahçesinde çektik.

ulaşımı kolay dış çekim mekanları

Çiftin bu tür alışılmadık mekanlarda poz vermek konusunda rahat olmaları önemli elbette. Belki duydunuz, geçtiğimiz aylarda bir düğün fotoğrafçısı ile çifti arasında, biraz da bu sebepten çıkan kavga gazete haberlerine konu olmuştu. Eğer çift ile fotoğrafçının iletişimi doğru ise, ve çift de tercih ederse, Duygu ve Çağdaş’ın düğününde yaptığımız gibi, kendi evlerinin yakınındaki terkedilmiş bir binada bile bunun gibi fotoğraflar elde edebiliriz. 

Sıra dışı mekanlarda düğün fotoğrafları

Elbette İstanbul’da maalesef her semtte, oraya ait bir doku bulamıyoruz. Bu durumda da, farklı bir anlatım dili ile, kadraja sadece sizi ve sevginizi almak ve sizi mekandan izole etmek, yine iyi bir fotoğrafçı için oldukça kolay. Emin olun, iyi bir düğün fotoğrafçısı, sokağınızdaki tek bir ağacı, ya da tek bir evin duvarını fona alarak çok güzel fotoğraflar üretebilir. Hatta kendi evinizin içindeki hiç ihtimal vermediğiniz alanlarda, mesela oturma odanızın konforunda sizi şaşırtacak fotoğraflarınız olabilir. Buse’nin bu fotoğrafını, kendi evinin koridorunda çektik.

evde düğün fotoğrafı çekimi

3. Sizin için anlam ifade eden bir mekan

Sizi en iyi anlatacak olan mekanlardan biri de, sizin için gerçekten anlam ifade eden bir yer olacaktır. Evlenme teklifi aldığınız restoran, birlikte bisiklete binmekten keyif aldığınız bir park, ya da sevgiliyken kullandığınız buluşma noktanız… Ayşen’in bu fotoğrafı, çok sevdiği Galata sokaklarında, karşılaştığımız bir sokak göstericisinden ödünç aldığı toplarla çekildi.

tanıdığınız mekanda düğün dış çekimi

Bu tür mekanlar, çekimler sırasında sizi daha rahat hissettirecek, ve aynı zamanda mutlu bir heyecan yaratacaktır. Eğer söz konusu mekana ulaşmak düğün gününüzün planına uygun değilse, çekimi farklı bir tarihte yapmanın da mümkün olduğunu unutmayın.

4. Şehir dışı / yurt dışı

Seyahat etmeyi çok seven bir fotoğrafçı olarak beni de en çok heyecanlandıran seçenek bu. Düğününüzü yurt dışında yapıyorsanız bu seçenek zaten doğal olarak ön plana çıkıyor. Ama düğünü İstanbul’da yapıyorsanız, çekimlerinizi mesela balayı destinasyonunuzda gerçekleştirmek neden mümkün olmasın? Mesela Kıbrıs’ta, Santorini’de, hatta Dubai’de çekilmiş düğün fotoğraflarınızı gösterdiğiniz tüm sevdiklerinizin, fotoğrafları benzersiz bulacağından emin olabilirsiniz. Üstelik bu şekilde, balayı destinasyonunda arkadaşlarınızla paylaşmak üzere bir sürü selfie çekmek zahmetinden de kurtulmuş olursunuz:)

kıbrıs düğün fotoğrafı

Bu listeye sizin de eklemek istediğiniz alternatif çekim mekanları varsa, aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşır mısınız?

 

 

 

This entry was posted in Gelin adaylarına öneriler.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*