Riyad’da düğün fotoğrafları

Açıkçası, yurt dışında düğün fotoğrafı çekmekten bahsederken, hayallerim arasında Suudi Arabistan yoktu. Buna rağmen, Shahad Arabistan’dan bana ulaşıp Riyad’daki düğününü fotoğraflamamı istediğinde heyecanlandım.

yurt dışı düğün fotoğrafları

Bu düğünde hem gelin hem de damat Suudi idi, ve düğün Suudi Arabistan’da tamamı Suudi davetliler huzurunda gerçekleşiyordu. Bu yüzden, insanların yüzlerinin göründüğü fotoğrafları paylaşmaya iznim yok. Bu da oldukça üzücü, çünkü bu düğünde çektiğim fotoğraflar arasında bana yeni ödüller getirebilecek bazı kareler de var. Fakat en azından, düğün fotoğrafı anlamında yaşadığım bu çok farklı deneyimi sizlerle paylaşırken, bazı detayların ve mekanın fotoğraflarını paylaşabileceğim.

Riyad’a düğünden bir gün önce ulaştım. Akşam gelinim Shahad’ın evine davetliydim. Burada hem ailesiyle tanışma, hem de Suudi düğünlerinin nasıl olduğu ile ilgili biraz daha bilgi alma şansım oldu. Aslında Shahad ve Fayez 6 ay önce evlenmişti. Şimdi ise düğün kutlamalarını yapacaklardı.

riyad düğününde masa dekorasyonuSuudi Arabistan düğünleriyle ilgili bilmeniz gereken ilk şey, gelin ve damadın düğünlerini ayrı ayrı kutladığı. Bu düğünde de damat Fayez ve diğer erkekler, düğünden bir gece önce kendi partilerini verdiler. Ben ise, gelinin partisini, yani yaklaşık 200 kadının katıldığı bir kutlamayı fotoğraflamak için davet edilmiştim.

riyadh wedding

Tabi akla ilk gelen soru, Arabistan’da sadece kadınlardan oluşan bir kutlamada, bir erkek olarak benim varlığımın nasıl karşılanacağı idi. Shahad bunun sorun yaratmayacağını söyledi. Anlaşılan, eğer Suudi bir kadın, bir erkeğin kendisini görmesini istemiyorsa, saklanmak kadının kendi sorumluluğu sayılıyor. Bu durumu tasvip etmesem de, istediğim fotoğrafları çekmek konusunda bir engelle karşılaşmayacağımı bilmek içimi rahatlattı. Shahad benim dışımda ayrıca, bir erkek tarafından fotoğrafının çekilmesinden rahatsız olabilecek olan kadınlar için, bir de yerel bayan bir fotoğrafçı tutmuştu. Ama gece boyunca tecrübe ettiğim kadarıyla, ailenin yaşlıları dışında kendisini benden gizleme ihtiyacı duyan kadın yoktu 🙂 Ben asıl fotoğrafçı olarak düğünün belgesel fotoğraflarını özgürce çekebilecektim. Sadece aile fotoğraflarını diğer fotoğrafçının çekmesi gerekecekti.

yurt dışında düğün için egzotik mekan

Düğün günü tekrar Shahad’ın evine gittim. Düğün orada yapılacaktı. Bir önceki geceye göre mekan oldukça değişmişti. Evin büyük bahçesine, içinde partinin verileceği devasa ve lüks bir çadır kurulmuştu. Çadırın kendi dans alanı, içeriye giriş için uzunca bir koridoru, ve eve bağlanan bir kapısının bulunduğunu söylersem, boyutları hakkında biraz daha iyi fikir verebilirim sanırım. Bahçenin diğer yarısında ise davetlilerin akşam yemeği için çok şık masalar kurulmuştu.

riyad destinasyon düğünü alanına giriş holü

Gelinin hazırlıkları için kuaför ve makyöz akşam saat 8’de geldiler. Düğünün kendisi ise gece yarısı başladı. Gündüz havanın ne kadar sıcak olduğu düşünülürse, bu oldukça mantıklıydı.

düğün mekanının girişi

Kutlamada erkek olmadığı için, gelin parti alanına tek başına girdi. Alkışlar arasında yavaşça yürüyerek kendisi için hazırlanmış olan tahta oturdu. Gece danslar ve eğlence ile devam etti. Gecenin sonuna doğru, damat ve ailesinin erkek bireyleri gelini almak için partiye geldi. Damat ve babası bisht adı verilen, smokinin Suudi karşılığı diyebileceğimiz bir kıyafet giyiyordu.

düğün çadırı

Gelini damada babası verdi. Gelin ve damat biraz oturup dansları izledikten sonra çadırdan ayrılıp eve geçtiler. Evde oldukça büyük bir düğün pastasını sadece arkadaşlarının huzurunda kestiler.

arabiastan düğününde misafirlerin oturma alanı

Sonrasında, kapıda bekleyen araca binerek, çiftin geceyi geçireceği Rixos’a gittik. Burada pozlu fotoğraflar çekecektik. Damat üzerindeki geleneksel kıyafeti çıkartıp, bizim daha alışık olduğumuz türden bir smokinini giydi. Ve sabahın saat 5’inde, güneşin ilk ışıkları gökyüzünü yeni aydınlatmaya başlamışken, otelin avlusunda dış çekime başladık.

destinasyon düğün fotoğrafçısı

Bu Shahad için oldukça uzun bir gün olmuştu. Bu yüzden yaklaşık 1 saat kadar doğal pozlu fotoğraflarımızı çektikten sonra, artık pes etti. Onları odalarına kadar bıraktım, ve mutluluklar dileyerek yanlarından ayrıldım.

Benim açımdan beklenmedik bir çok eğlenceli an içeren bir Riyad düğünü oldu. Bu çok ilginç deneyimi bana yaşattıkları için çiftime çok teşekkür ediyorum.

 

TAGS:

ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI

Bu yazıda en çok ilginizi çeken şey ne oldu?

TYPE & HIT ENTER