Düğün hikaye fotoğrafçılığında ekipmanın önemi

Bir süredir almayı planladığım yeni fotoğraf makinam, Canon 5Dmk2, geçen haftasonu elime ulaştı. Bu yeni oyuncağımı kurcalarken, bu yatırımın düğün çiftleri açısından önemini paylaşmam gerektiğini düşündüm. Korkmayın, çok fazla teknik detaya inmemeye çalışacağım 🙂

Öncelikle hatırlatmak isterim ki, fotoğrafı çeken makina değil, fotoğrafçıdır. En yeni ve pahalı ekipmanlarla kötü sonuçlar üreten fotoğrafçılar gördüğüm gibi, sadece bir kullan-at fotoğraf makinasıyla harikalar yaratan fotoğrafçılara da rastladım. Ancak konu düğün fotoğrafçılığı olduğunda, ekipmanımın beni sınırlaması kabul edilebilir bir durum değil.

Düğün hikaye fotoğrafçılığında içinde bulunduğum senaryolar, doğal ışık şartlarında, çoğu zaman dar ve loş iç mekanlarda, çok hızlı fotoğraf çekmemi gerektiriyor. Çiftlere poz verdirmeden, mesela anlık bir yüz ifadesini ya da bir kucaklaşmayı yakalamak için bana düşen görev, gelecek olan anı hissedip kendimi buna hazırlamak. Öyleyse o an geldiğinde, ben deklanşöre bastığımda, lenslerim de az ışıklı mekanlarda hızlı, hareketi donduran fotoğrafları çekmeye uygun olmalı.

Düğün hikaye fotoğrafçılığında geniş açı kullanılarak bir kareye bir hikaye sığdırılabilir

Fotoğraf makinam ise, fotoğrafın açısını sınırlamayan, geniş açı lens kullanıldığında dar bir odadaki bütün aksiyonu bir kareye sığdırabilen full-frame bir makina olmalı. Başlangıç ve orta seviyedeki fotoğraf makinaları, her ne kadar imaj kaliteleri yüksek olsa da, kısa mesafede geniş açılı fotoğraflar çekmeye uygun değiller. Dolayısıyla bu tür makinalarla çekilen fotoğraflar, mesela gelinin ya da damadın mutlu gülümsemesiyle kareyi dolduruyor. Oysa bence düğün hikayesi fotoğrafçısının görevi, bu gülümsemenin kime ya da neye karşılık olarak verildiğini, gelinin çevresindeki insanların bu mutluluğa nasıl katkıda bulunduğunu göstermek olmalı. Bunu sağlamak için de çoğu zaman geniş açı lens kullanmak zorundayım. Mesela web sitemin açılış safasında görüp de çok beğendiğiniz yukarıdaki fotoğraf, geniş açılı bir lens ile çekilmek zorundaydı. Ancak, orta seviye makinalar için özel olarak yapılmış geniş açı lensler var olsa da, maalesef bunlar henüz bir önceki paragrafta bahsettiğim hız ihtiyacını karşılayamıyor.

Tabi ki bir düğün fotoğrafçısından, daha yakın plan çekilmiş, gelini ve damadı çevrelerinden izole eden, sadece onların güzelliklerine odaklanan fotoğraflar üretmesi de bekleniyor. Bu tür fotoğrafları elde etmek için düğünün akışı sırasında lens değiştirmekle zaman kaybetmemem gerekiyor. O yüzden de düğünlere en az iki makinayla gidiyorum, ikisi de sürekli elimde oluyor. İkisinde farklı yeteneklere sahip birer lens takılı oluyor, böylece gerektiği anda, fotoğrafı kaçırmadan, duruma uygun ekipman kullanabiliyorum.

Son olarak çantama eklediğim 5Dmk2 ile birlikte, artık düğünlere götürdüğüm her iki makina da full-frame olabilecek. Eski “ikinci” makinam ise bundan sonra, düğün sırasında çıkabilecek aksiliklere karşı çantada yedek olarak bekleyebilir 🙂

NEXT POST
TYPE & HIT ENTER