Çinli çift ile düğün öncesi fotoğrafları

Çinli çift Cindy ve Andy’nin düğün öncesi fotoğrafları için Beyoğlu sokaklarındaydık. Bu keyifli çekimden kareleri sizlerle paylaşmak istedim. Bu vesileyle, düğün öncesi fotoğraf çekimi ya da save the date çekimi diye bilinen bu seansa, Türkiye’de ve yurt dışındaki yaklaşımlara değinmek istiyorum. Ama önce fotoğraflar.

Türk çay bardağından çay içen çinli çiftdüğün öncesi fotoğrafları nişan fotoğrafları düğün öncesi fotoğrafları nişan fotoğrafları save the date fotoğrafları düğün öncesi fotoğraf çekimi

Çin’de adettendir, çiftler düğünden aylar önce mutlaka bir düğün öncesi fotoğraf seansı yaparlar.

Amerika’da benzeri bir seans, engagement session adıyla yapılıyor. Düğün günü geldiğinde de bu seansta çekilen fotoğraflardan bir tanesi, büyük boyda çerçeveletilip, düğün mekanının girişinde sergileniyor.

Eğer çiftler böylesi bir çekimi, düğün tarihini duyurmak için yapıyorlarsa, bu sefer ismine save-the-date diyorlar. Davetiyelerinde, ya da sosyal medya hesaplarında düğün tarihini bu fotoğraflarla sevenlerine duyuruyorlar.

Dünyanın geri kalanında ise bu çekim pre-wedding, ya da düğün öncesi çekimi olarak adlandırılıyor. Doğu ve uzak doğu ülkelerinde, pre-wedding seansı, batıdaki gibi günlük kıyafetlerle olabildiği gibi, gelinlik ve damatlıkla da yapılabiliyor. Yani bizde düğünden farklı bir tarihte yapılan dış çekimler gibi bir hal alabiliyor.

Uzak doğuda, özellikle Çin’de, çiftler düğün öncesi fotoğraflarına, en az düğün fotoğrafları kadar önem veriyor. Hatta bazı çiftler, bu fotoğrafları farklı bir mekanda çektirmek için farklı bir ülkeye gidiyorlar.

İşte Cindy ve Andy de bu çiftlerden biriydi. Her ikisi de Dubai’de yaşıyorlardı, ve bir yıl sonra yapacakları düğüne hazırlanıyorlardı. Cindy’nin İstanbul’da yaşayan ailesini ziyarete geldiklerinde, düğün öncesi fotoğraflarını da burada çektirmeye karar vermişlerdi. Böylece beni buldular.

Beni tanıyanlar bilir, düğün günlerinde çiftlerimi o özel günün heyecanından kopartıp, düğünle ilgisi olmayan, diğer gelinlerin ve fotoğrafçıların köşe kapmaca oynadığı bir parka/bahçeye götürmeyi uzun zaman önce bıraktım. Çünkü çiftlerin, düğün gününün heyecanını sevenleriyle doyasıya yaşamaları, fotoğraf çekimi için trafikte helak olmamaları gerektiğini düşünürüm.

Ancak düğün öncesi fotoğrafları için durum farklı. Çünkü tarih, mekan ve zaman konusunda kısıtımız yok. Özellikle yabancı çiftlerle yaptığımız ön görüşmelerde, onları tanıyıp, beğenilerini anlamaya çalışıp, mümkün olduğunca doğal mekanlar öneriyorum. Cindy ve Andy ile de çekimler için Beyoğlu sokaklarını seçtik.

Ama masum bir İstiklal Caddesi yürüyüşü ile başlayan çekimlerin sonuna geldiğimizde kendimizi Sirkeci’de bulduk 🙂 Elbette yolumuz Galata Kulesi‘nden de geçti.

İstanbul’un çekimlerimize fon olan güzelliklerini merak eden Andy, şehir ile ilgili sorular soruyordu. Elbette bir tur rehberi değilim, ama bereket, sorular hep bildiğim yerlerden geldi 🙂

Türkiye’de de çiftler, engagement session ve save the date gibi çok hoş fikirleri tanımaya ve talep etmeye başladılar. Siz Türk ve yabancı çiftlerle yaptığımız diğer düğün öncesi fotoğraflarını görmek isterseniz, blog’umun ‘Çiftler’ bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

TAGS:

ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI
Yorumları gör
Yorumları gizle
Nil

Köprüdeki fotoğraflarını çok beğendim. Ellerinize sağlık.
Bir de Cindy’nin elbisesi harikaymış. Nereden almış sorar mısınız 🙂

Teşekkür ederim. Elbiseyi Londra’dan almış 🙂

Bu yazıda en çok ilginizi çeken şey ne oldu?

TYPE & HIT ENTER