Boğaz’da tekne düğünü : Gözde & Barış

Gözde ve Barış, hem eğlenmeyi seven, hem de çevresindekileri eğlendirmeyi bilen bir çift. O kadar ki, Gözde BKM Mutfak‘ta zaman zaman sahne alan bir stand-up’çı. İşte bu çiftin İstanbul Boğazı’ndaki tekne düğününü ve günün hikayesini fotoğrafladım.

Gelin aynada makyaj düzeltiyor

Ancak bu sefer düğünün hikayesini yazmak yerine, Gözde’nin düğün ve hazırlıklar aşamasındaki tecrübelerini kendi keyifli kaleminden paylaşmanın daha doğru olacağını düşündüm. Gözde ile yaptığımız bu küçük röportajda, hem tekne düğünü düşünen çiftlerin, hem de after party yapıp yapmamaya karar vermeye çalışan çiftlerin önemli ipuçları bulacağını düşünüyorum.

Gelin kapıda damadı karşılıyor

Günü çok kısaca özetlemek gerekirse, çift hazırlıklarını Steigenberger Hotel‘de gerçekleştirdi. Gecenin sonunda ise eğlenceye Maçka Frame’deki after party ile devam ettiler. Bu özetin ardından sözü Gözde’nin keyifli anlatımına bırakıyorum.

Gelin damat ve arkadaşları düğün gününü planlıyor

Düğününüzden biraz bahseder misin? Nerede ve nasıl oldu?

Tekne düğünü yaptık biz. Deniz, mümkünse boğazı gören bir yerde istiyordum düğünümü. Çünkü 31 yaşında da olsam, prenses olmak bunu gerektirir! 🙂 Fakat ne mümkün! Dolaşmadığımız işletme kalmadı boğazın çevresinde. Fiyatları aşağı yukarı tahmin ediyordum ama sırf boğazda düğün yapmak için birer böbrek satmak sonradan çok da mantıklı gelmemeye başladı.. 🙂 biz de tekne düğünü konseptini keşfettik ve o günden beri böbreğimi satmadığıma her geçen gün biraz daha pişman oluyorum. Pişmanlığımı bastırmak maksatlı böbreğimden maksimum verimi alabilmek için artık günde 5 litre sıvı tüketiyorum…

Gelin evden çıkarken erkek kardeşiyle vedalaşıyor Gelin evden çıkarken duygusal teyzesiyle vedalaşıyor

İstinye’den kalktı tekne. Başta her şey hayalimizdeki gibiydi.. Keman sesiyle üst tarafta kokteyl başladı. Sonra yemeğe geçildi. Tekne düğünlerinde yemek alt katta veriliyor. Üst katta da dans pisti ve 6 şar kişilik 6 tane loca var. Bu kısım tamamen açık. Alt kat camlarla kapalı bir bölüm ve havalandırılması lazım. Normalde 2 adet klima var bunun için ama biri bozuldu. Daha doğrusu zaten bozukmuş.. İnsanlar kanter içinde yemek yemek zorunda kaldılar. Her masayı dolaşıp ikişer kere özür diledim. Çok stres yaşadım. Gelinin kardeşi evden çıkarken kapıda bahşiş istiyor

Sonra yemek faslı bitti ve müzikler hareketlenmeye başladı. Düğünden önce plan yaparken yemek bittikten sonra bile üst kata herkesin çıkmayacağını, çıkanların da pistte dans edeceğini düşündüğümüz için buradaki oturakların yeterli olacağını umduk. Fakat aşağı kat çok sıcak olduğu için neredeyse herkes yukarı çıktı ve maalesef o alana sığmakta zorlandılar. Şimdi düşündüğümde gayet iyimser yaklaştığımızı görebiliyorum. Zira yukarıda eğlence olurken aşağıda kalmak – ortam sıcak olmasa da- çok tercih edilecek bir durum değildi aslında.. Tekne düğünü fikri kulağa hoş geliyor. Ücreti de gayet makul. Ama masaların dans pistini görmüyor olması sıkıntı. Bütün konukların yukarı taşınacağını düşünerek hesap yapmak, mümkünse 50 kişiyi falan ağırlamak gerekiyor. Fakat her yerin bir minimum kişi limiti var. O dengeyi iyi kurmak lazım. Gelin evinden çıkış

Şimdiki aklım olsa düğünümü yine teknede yaparım ama konuk sayısını baya azaltırım. Gerçi biz zaten çok kısmıştık konuk sayısını tekne yetersiz olduğu için ama limitleri hiç zorlamamak lazım.

Gelin evden çıkışta dans ediyor

Barış ile nerede ve nasıl tanıştınız? Evlenme teklifi nasıl gerçekleşti?

Eşimle arkadaşım vasıtasiyla tanıştım. Onun arkadaşı benim arkadaşımdan gereken elektriği tam alamadığı için onlarınki uzun sürmedi ama Barış’la benim aramdaki elektriği Edisonlar, Tesla’lar kıskandı.. 🙂 Evlenme teklifinden istediğim randımanı alamadım 🙁 Kendisi mühendis olduğu için cevabın evet olmasını garantileyene kadar teklif etmedi. Bu süreç sonunda da “hadi evlenelim!” dese bile kabul edeceğimi biliyordu.. 5. yıldönümümüzde beni daha önce defalarca bahsettiğim bir restoranta götürmek istediğini söylediğinde, evlenme teklifi alacağının farkında olmayan kadını bütün gece layığıyla oynamak için aynada mimik çalişmak zorunda kaldım.. Ama yine de çok romantikti..

Damat otelde odanın hazırlanmasını bekliyor

Düğün hazırlıklarınız sırasında ne gibi sıkıntılar yaşadınız?

Her şeyle kendimiz ilgilenmek istediğimiz için bin parçaya bölündük. Bi yandan haz aldık aslında ama bi yandan da cidden yorulduk.. Eşim gelinlikçi, organizator, davetiyeci v.s. gerekli bütün randevuların planlamasını yaptı. Ben bütçemiz doğrultusunda seçim yaptım. Tam bir takım çalışmasıydı.

Gelin otel odasında damadı izliyor

Düğününüz ile ilgili “iyi ki” dediğiniz ne vardı?

İyi ki yemekleri seçerken özenli olmuşuz, iyi ki en yakın 10-15 kişilik grubumuzla after party yapmışız. İyi ki Erkin bizim fotoğrafçımız olmuş:)

Otelde gelinin makyajı yapılıyor

Düğününüz ile ilgili “keşke” dediğiniz ne vardı?

Keşke düğünü organize eden kişiye o kadar güvenmeseymişiz ve klimanın bozuk olduğunu bizden saklayacak kadar paragöz bir yerle çalışmasaydık. Keşke Dj konusunda daha dikkatli olsaymışız. Düğünü organize eden yer daha önceden tanışıp anlaştığımız Dj ile sözleşmesini bitirdiğinde vakit bulup yeni Dj ile tanışmadığımıza pişmanım.

Damat ve arkadaşı

Düğün gününde yaşadığınız ilginç/komik/eğlenceli bir anınız varsa paylaşır mısınız?

After party miz çok eğlenceli geçti. Herkese öneririm. Düğünün stresinden sonra sizi yargılamayacak arkadaş ve kuzenlerle daha kompakt bir eğlence gerek. Belki ardından bu kadar eğlenmeseydim düğünde yaşadığım aksilikleri daha geç atlatacaktım.. Düğünde ev sahibiydik ve oluşan bütün aksiliklerden dolayı kendimizi sorumlu hissettik. Fakat after partyde biz de misafirdik ve o günün hakkını esas orada verebildik.

Gelin ve ailesi kadeh kaldırıyor

Damadın papyonu takılıyor Gelinlik giyiliyor

Düğün fotoğrafçısı arayışınızda ne gibi sıkıntılar yaşadınız?

Ben fotoğraf konusunda çok seçiciydim. Düğün telaşına girmeden önce bir kaç firmanın işlerini beğendiğim olmuştu aslında. Organizatör firma bize kendi fotoğrafçılarıyla çalışmamız için başta baskı yaptı. Onları kırmamak için fotoğrafçıyla bir kaç tane görüşme gerçekleştirdik. Fakat bu arkadaş bütün randevulara 1 er 2 şer saat geç kalarak güvenimizi baştan yerle bir etti.  Paralelde ben bir cok firma ile görüşüyordum. Bir çoğunun tarzı aynıydı aslında. İsim yapmış, markalaşmış firmalardı bunlar. Örnek fotoğraflara baktığımda hakikatten çok yaratıcı açılar, harcanmış fotoşop mesaileri gördüm. Fakat bir şey beni rahatsız etti. Rahatsız eden şeyin ne olduğunu Erkin’in facebook sayfasına tesadüfen rastlayınca anladım.

Damat gelini süzüyorGelin ve damat tekne düğününde sahneye çıkmaya hazırlanıyor İstanbul Boğazı teknede düğün

Daha önce gördüğüm fotoğraflar çok yapay gözüktü gözüme. Evet belki büyük emek harcanarak hazırlanmışlardı ama gerçek değillerdi. Hemen Erkin’e ulaştım. Gerçek anlamda “düğün belgeseli fotoğrafçılığı ” kavramının ne olduğunu da bu şekilde öğrendim. O an fotoğrafçıma karar vermiş olmanın inanılmaz hafifliğini yaşadığımı hatırlıyorum. Ne kadar doğru bir karar verdiğimi düğün fotoğraflarıma baktığımda tekrar tekrar anlıyorum. Gelinin annesi nikahı izlerken fotoğraf çekiyor Boğazda tekne düğünü İstanbul boğazı teknede nikah Tekne düğününde ilk dans

Düğününüzü gerçekten ölümsüzleştirmek istiyorsanız gerçek hislerinizi yansıtan fotoğraflara ihtiyacınız var. Kusursuz gözüktüğünüz, fotomodel edasıyla poz verdiğiniz fotoğraflarınızı başka bir gün çektirebilirsiniz. Biz ne serden ne yardan dedik ve başka bir gün için de randevu aldık kendisinden. Ama mevcut fotoğraflardan o kadar tatmin olduk ki o çekimi gerçekleştirmekten de sonradan vazgeçtik. Tekne düğününde eğlence İstanbul boğazı Rumeli Hisarı açıklarında teknede düğün Boğazda tekne düğünü Tekne düğünü aksesuarlar Tekne düğününde eğlence

Düğün fotoğraflarınızı tarif etmenizi istesek, hangi kelimeleri kullanırdınız?

Doğal

Olduğu gibi

Canlanacakmış gbi

Kısaca tam istediğim gibi! 🙂

Düğün after partyAfter party'de gelin ve damadın arkladaşları Düğün Afterparty

Gelinlik : Aysira
Saç : Ahmet Gümüşsoy
Makyaj : Topuz Modelleri
Ayakkabı : Hotiç
Damatlık : Beymen
Gelin çiçeği : Sera Serap

 

Tekne düğünü yapmaya karar vermeden bilmeniz gerekenler

PREVIOUS POST
NEXT POST
TYPE & HIT ENTER