Boğaz’da tekne düğünü : Gözde & Barış

Gözde ve Barış, hem eğlenmeyi seven, hem de çevresindekileri eğlendirmeyi bilen bir çift. O kadar ki, Gözde BKM Mutfak‘ta zaman zaman sahne alan bir stand-up’çı. İşte bu çiftin tekne düğünü deneyimlerini, ve tekne düğünü yapmayı düşünen çiftler için ipuçlarını, Gözde’nin kendi keyifli kaleminden paylaşmak istedim.

Gözde ile yaptığımız bu küçük röportajda, sadece tekne düğünü düşünen çiftlerin değil, after party yapıp yapmamaya karar vermeye çalışan çiftlerin de önemli ipuçları bulacağını düşünüyorum.

Günü çok kısaca özetlemek gerekirse, çift hazırlıklarını İstanbul Steigenberger Hotel‘de gerçekleştirdi. Gecenin sonunda ise eğlenceye Maçka Frame’deki after party ile devam ettiler. Bu özetin ardından sözü Gözde’nin keyifli anlatımına ve fotoğraflara bırakıyorum.
Gelin alma sırasında gelin damadın karşısına çıkıyor

Tekne düğünü deneyiminiz nasıldı? Herşeyi baştan yapacak olsanız yine tekne düğünü düşünür müydünüz?

Tekne düğünü yaptık biz. Deniz, mümkünse boğazı gören bir yerde istiyordum düğünümü. Çünkü 31 yaşında da olsam, prenses olmak bunu gerektirir! 🙂 Fakat ne mümkün! Dolaşmadığımız işletme kalmadı boğazın çevresinde. Fiyatları aşağı yukarı tahmin ediyordum ama sırf boğazda düğün yapmak için birer böbrek satmak sonradan çok da mantıklı gelmemeye başladı.. 🙂 biz de tekne düğünü konseptini keşfettik ve o günden beri böbreğimi satmadığıma her geçen gün biraz daha pişman oluyorum. Pişmanlığımı bastırmak maksatlı böbreğimden maksimum verimi alabilmek için artık günde 5 litre sıvı tüketiyorum…

İstinye’den kalktı tekne. Başta her şey hayalimizdeki gibiydi.. Keman sesiyle üst tarafta kokteyl başladı. Sonra yemeğe geçildi. Tekne düğünlerinde yemek alt katta veriliyor. Üst katta da dans pisti ve 6 şar kişilik 6 tane loca var. Bu kısım tamamen açık. Alt kat camlarla kapalı bir bölüm ve havalandırılması lazım. Normalde 2 adet klima var bunun için ama biri bozuldu. Daha doğrusu zaten bozukmuş.. İnsanlar kanter içinde yemek yemek zorunda kaldılar. Her masayı dolaşıp ikişer kere özür diledim. Çok stres yaşadım.

Sonra yemek faslı bitti ve müzikler hareketlenmeye başladı. Düğünden önce plan yaparken yemek bittikten sonra bile üst kata herkesin çıkmayacağını, çıkanların da pistte dans edeceğini düşündüğümüz için buradaki oturakların yeterli olacağını umduk. Fakat aşağı kat çok sıcak olduğu için neredeyse herkes yukarı çıktı ve maalesef o alana sığmakta zorlandılar. Şimdi düşündüğümde gayet iyimser yaklaştığımızı görebiliyorum. Zira yukarıda eğlence olurken aşağıda kalmak – ortam sıcak olmasa da- çok tercih edilecek bir durum değildi aslında.. Tekne düğünü fikri kulağa hoş geliyor. Ücreti de gayet makul. Ama masaların dans pistini görmüyor olması sıkıntı. Bütün konukların yukarı taşınacağını düşünerek hesap yapmak, mümkünse 50 kişiyi falan ağırlamak gerekiyor. Fakat her yerin bir minimum kişi limiti var. O dengeyi iyi kurmak lazım.

Şimdiki aklım olsa düğünümü yine teknede yaparım ama konuk sayısını baya azaltırım. Gerçi biz zaten çok kısmıştık konuk sayısını tekne yetersiz olduğu için ama limitleri hiç zorlamamak lazım.

Gelin evden çıkarken erkek kardeşi ile vedalaşıyor Gelin alma evden çıkış sırasında duygusal anlar

Barış ile nerede ve nasıl tanıştınız? Evlenme teklifi nasıl gerçekleşti?

Eşimle arkadaşım vasıtasiyla tanıştım. Onun arkadaşı benim arkadaşımdan gereken elektriği tam alamadığı için onlarınki uzun sürmedi ama Barış’la benim aramdaki elektriği Edisonlar, Tesla’lar kıskandı.. 🙂 Evlenme teklifinden istediğim randımanı alamadım 🙁 Kendisi mühendis olduğu için cevabın evet olmasını garantileyene kadar teklif etmedi. Bu süreç sonunda da “hadi evlenelim!” dese bile kabul edeceğimi biliyordu.. 5. yıldönümümüzde beni daha önce defalarca bahsettiğim bir restoranta götürmek istediğini söylediğinde, evlenme teklifi alacağının farkında olmayan kadını bütün gece layığıyla oynamak için aynada mimik çalişmak zorunda kaldım.. Ama yine de çok romantikti..

Evden çıkışta damat Gelin alma evden çıkış Gelin alma sırasında oynayan gelin

Düğün hazırlıklarınız sırasında ne gibi sıkıntılar yaşadınız?

Her şeyle kendimiz ilgilenmek istediğimiz için bin parçaya bölündük. Bi yandan haz aldık aslında ama bi yandan da cidden yorulduk.. Eşim gelinlikçi, organizator, davetiyeci v.s. gerekli bütün randevuların planlamasını yaptı. Ben bütçemiz doğrultusunda seçim yaptım. Tam bir takım çalışmasıydı.

Gelin ve arkadaşları düğün hazırlıkları sırasında eğleniyor

Düğününüz ile ilgili “iyi ki” dediğiniz ne vardı?

İyi ki yemekleri seçerken özenli olmuşuz, iyi ki en yakın 10-15 kişilik grubumuzla after party yapmışız. İyi ki Erkin bizim fotoğrafçımız olmuş:)

Gelin ve arkadaşları hazırlıklar sırasında kadeh kaldırıyor

Düğününüz ile ilgili “keşke” dediğiniz ne vardı?

Keşke düğünü organize eden kişiye o kadar güvenmeseymişiz ve klimanın bozuk olduğunu bizden saklayacak kadar paragöz bir yerle çalışmasaydık. Keşke Dj konusunda daha dikkatli olsaymışız. Düğünü organize eden yer daha önceden tanışıp anlaştığımız Dj ile sözleşmesini bitirdiğinde vakit bulup yeni Dj ile tanışmadığımıza pişmanım.

Düğün gününde yaşadığınız ilginç/komik/eğlenceli bir anınız varsa paylaşır mısınız?

After party miz çok eğlenceli geçti. Herkese öneririm. Düğünün stresinden sonra sizi yargılamayacak arkadaş ve kuzenlerle daha kompakt bir eğlence gerek. Belki ardından bu kadar eğlenmeseydim düğünde yaşadığım aksilikleri daha geç atlatacaktım.. Düğünde ev sahibiydik ve oluşan bütün aksiliklerden dolayı kendimizi sorumlu hissettik. Fakat after partyde biz de misafirdik ve o günün hakkını esas orada verebildik.

Tekne düğünü öncesi arkadaşları gelini izliyor

Düğün fotoğrafçısı arayışınızda ne gibi sıkıntılar yaşadınız?

Ben fotoğraf konusunda çok seçiciydim. Düğün telaşına girmeden önce bir kaç firmanın işlerini beğendiğim olmuştu aslında. Organizatör firma bize kendi fotoğrafçılarıyla çalışmamız için başta baskı yaptı. Onları kırmamak için fotoğrafçıyla bir kaç tane görüşme gerçekleştirdik. Fakat bu arkadaş bütün randevulara 1 er 2 şer saat geç kalarak güvenimizi baştan yerle bir etti.  Paralelde ben bir cok firma ile görüşüyordum. Bir çoğunun tarzı aynıydı aslında. İsim yapmış, markalaşmış firmalardı bunlar. Örnek fotoğraflara baktığımda hakikatten çok yaratıcı açılar, harcanmış fotoşop mesaileri gördüm. Fakat bir şey beni rahatsız etti. Rahatsız eden şeyin ne olduğunu Erkin’in facebook sayfasına tesadüfen rastlayınca anladım.

Daha önce gördüğüm fotoğraflar çok yapay gözüktü gözüme. Evet belki büyük emek harcanarak hazırlanmışlardı ama gerçek değillerdi. Hemen Erkin’e ulaştım. Gerçek anlamda “düğün belgeseli fotoğrafçılığı” kavramının ne olduğunu da bu şekilde öğrendim. O an fotoğrafçıma karar vermiş olmanın inanılmaz hafifliğini yaşadığımı hatırlıyorum. Ne kadar doğru bir karar verdiğimi düğün fotoğraflarıma baktığımda tekrar tekrar anlıyorum.

Düğününüzü gerçekten ölümsüzleştirmek istiyorsanız gerçek hislerinizi yansıtan fotoğraflara ihtiyacınız var. Kusursuz gözüktüğünüz, fotomodel edasıyla poz verdiğiniz fotoğraflarınızı başka bir gün çektirebilirsiniz. Biz ne serden ne yardan dedik ve başka bir gün için de randevu aldık kendisinden. Ama mevcut fotoğraflardan o kadar tatmin olduk ki o çekimi gerçekleştirmekten de sonradan vazgeçtik.

Boğazda tekne düğünü gelin ve damadın çıkışında konfetiler Boğazda tekne düğünü nikah

Düğün fotoğraflarınızı tarif etmenizi istesek, hangi kelimeleri kullanırdınız?

Doğal

Olduğu gibi

Canlanacakmış gbi

Kısaca tam istediğim gibi! 🙂

Düğün after party

Gelinlik : Aysira

Saç : Ahmet Gümüşsoy

Makyaj : Topuz Modelleri

Ayakkabı : Hotiç

Damatlık : Beymen

Gelin çiçeği : Sera Serap

Fotoğraflar : Erkin Ağsaran

 

 

Tekne düğünü yapmaya karar vermeden bilmeniz gerekenler

TAGS:

ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI

Bu yazıda en çok ilginizi çeken şey ne oldu?

TYPE & HIT ENTER