Düğün Fotoğrafçılığı Tarzı + Sık Sorulan Sorular | Erkin Agsaran

ÇEKİM TARZIM

“Gözlerin, yaşamın sana sunduğu bir kompozisyonu ya da bir ifadeyi görmeli, ve sen sezgilerin sayesinde, deklanşöre ne zaman basacağını bilmelisin.”

Henri Cartier-Bresson

Sıkça Sorulan Sorular

Düğün gününde kaç saat boyunca bizimle oluyorsunuz?

Düğün çekimlerinde bütün günümü çiftime ayırıyorum. Çekimlerin başlangıç ve bitiş saatine koordinasyon toplantısında birlikte karar veriyoruz. Bazı çiftlerimin düğün günlerine kahvaltıda katıldığımı, bazı çiftlerimin düğününden ise after party'nin sonunda ayrıldığımı söyleyebilirim.

Düğün günü fazla zamanımız yok, üstelik poz vermeyi de çok sevmiyoruz. Bütün gün nasıl fotoğraf çektireceğiz?

Sizi bütün gün fotoğraflıyorum, ama bunun için bana zaman ayırmanız ya da poz vermeniz gerektiğini düşünmeyin. O gün hiç fotoğrafınız çekilmiyor olsa her ne yapacaksanız, ben fotoğraf çekerken de aynısını yapacaksınız. Fotoğraflarınızı belgesel tarzda, poz verdirmeden çektiğimi unutmayın. O gün yaşayacağınız gerçek aktiviteleri, ve hissedeceğiniz gerçek duyguları fotoğraflayacağım. Siz planınızı sadece o günün keyfini çıkarmak üzerine yapın, ben de bu keyfi fotoğraflayayım.

Yani hiç pozlu fotoğrafımız olmayacak mı?

Elbette olacak. Ancak pozlar önceliğimiz değil. İşin aslı, pozlu fotoğraflar işin kolay kısmı. Eğer o gün zamanımız olursa, ve eğer siz de poz vermek isterseniz, saatler boyunca pozlu fotoğraf çekebiliriz. Ama çoğu çiftim için 15 dakika poz vermek yeterli oluyor. Günün geri kalanında size hiç müdahale etmeden, sizi ve düğününüzü fotoğraflıyorum.

Pozlu çekimlerimizi düğünden farklı bir tarihte yapabilir miyiz?

Elbette yapabiliriz. Düğün gününün doğal keyfinden çalmak istemeyen, ama aynı zamanda bol bol pozlu fotoğraf da çektirmek isteyen çiftlerime bu yöntemi öneriyorum. Bu sayede zaman ve mekan konusunda esnek olabiliyoruz. Ancak bu çiftlerime de, düğün gününü fotoğraflatmaktan vazgeçmemelerini öneriyorum. Çünkü uzun vadede hatırlamak isteyeceğiniz şey düğününüz, ve o gün nasıl hissettiğiniz. Hem düğün gününüzün tamamını, hem de farklı bir gün pozlarınızı fotoğraflamak mümkün.

Düğün mekanımızın anlaşmalı bir fotoğrafçısı olması sizinle çalışmamıza engel olur mu?

Mekanınızın fotoğrafçısı olması aslında iyi haber. Misafirlerinizin o gece basılı fotoğraf satın alma ihtiyacını karşılayacak bir ekibin olması, benim daha serbest çalışabilmem ve sizin istediğiniz fotoğrafları sağlamam için fırsat yaratıyor. Mekanların anlaşmalı fotoğrafçıları, aslında sizin değil, misafirlerinizin fotoğrafçısı olarak görev yapıyorlar. Ben de onlarla uyum içinde çalışabiliyorum.

Düğün klibi / kısa film tarzı çalışmanız var mı? Ya da kendi düğün videographer'ımızı getirebilir miyiz?

Eğer kısa film dahil bir servis tercih ederseniz, videographer arkadaşım da gün boyu bizimle oluyor ve benimle aynı yaklaşımla video çekimini gerçekleştiriyor (Örnek kısa film çalışmalarımı blogumda ya da Vimeo sayfamda görebilirsiniz) Alternatif olarak, kendi tercih edeceğiniz bir video ekibiyle çalışmak isteyebilirsiniz. Bu durumda onlarla da uyum içinde çalışabiliyorum.

Klasik düğün fotoğraflarından ya da son zamanlarda yaygınlaşan dış mekan çekimlerinden farklı olarak, belgesel ağırlıklı bir düğün fotoğrafçılığı tarzım olduğunu söyleyebilirim. Zorlama gülüşleri değil, en doğal kahkahaları ömür boyu kalıcı kılıyorum.

Düğün gününde mutluluğunuzu ve heyecanınızı en saf haliyle, olduğundan farklı göstermeye çalışmadan fotoğraflamaya odaklanıyorum.

Yaklaşımım şu şekilde özetlenebilir; Sizin için çektiğim fotoğraflardan öncelikle ben kendim memnun olmalıyım. Fotoğraflara baktığımda sizin düğün gününüzün hikayesini hatırlamalı ve yaşamalı, sizin fotoğraflarınıza bakmaya doyamamalıyım. Size hazırladığım albümün sayfalarını çevirirken gözlerim dolmalı ki, sizin de yıllar boyu o günü aynı heyecanla anmanızı sağlayacağımı bileyim.

İşte her düğünde bu amaca ulaşmayı hedefliyorum.

TYPE & HIT ENTER