Hakkımda: Benim Hikayem

Destination Wedding Photographer Erkin AğsaranGünün birinde düğün fotoğrafçısı olacağımı söyleselerdi inanmazdım. Çünkü bizim bildiğimiz düğün fotoğraflarında, çiftler saatler boyu bir fotoğrafçının karşısında yapmacık pozlar veriyorlardı.

Benim düğün fotoğraflarım da aynı şekilde çekildi. O zaman da çekimleri ne kadar sahte bulduğumu hatırlıyorum. Hem ben hem de eşim, o fotoğraflara şöyle bir bakıp, ailelere birkaç tane dağıtıp, sonra unuttuk.

Çünkü ne gerçek “biz”i, ne sevgimizi, ne de düğünümüzle ilgili birşeyi anlatıyordu o fotoğraflar. Bizden önce binlerce çiftin gittiği yerlere gitmiş, onbinlerce kere verdikleri, sevimli ama anlamsız pozları vermiştik.

“Neden böyle olmak zorunda” diye düşündüm.  Elbette düğün gününde fotoğraf çektirmek gerekli, ancak bu fotoğraflar daha anlamlı, daha kalıcı olamaz mı?

İşte bu fikirden hareketle, çok sevdiğim, gücüne her zaman inandığım belgesel fotoğrafçılığı düğünlere uygulamaya karar verdim. Çiftlerime anlamlı, yıllar sonra baktıklarında bile burunlarını sızlatacak, onları tekrar fotoğraftaki anın içine çekip alacak fotoğraflar sunmak için.

Düğün fotoğrafçılığında misyonum;

– Sizin için, zamanın etkilerine meydan okuyan, duygu ve anlara odaklanan fotoğraflar üretmek
– Bu fotoğraflar aracılığıyla yıllar sonra bile size, birbirinize karşı olan ilk günkü hislerinizi hatırlatabilmek
– Düğün gününüzdeki güzel duyguları tekrar yaşamanıza, ve gelecek nesillerinize doğru şekilde anlatmanıza yardımcı olmak.

Bunu nasıl yaptığımı merak ediyorsanız tarzım hakkındaki yazımı okuyabilir, ya da doğrudan bana sorabilirsiniz.

Bir “hakkında” sayfasında biraz daha biyografi benzeri konular görmek isteyen okuyucular için de bir özet geçeyim; 

Full-time fotoğrafçılığa geçmeden önce uzun yıllar kurumsal hayatta yer aldım. Hayatımın yaklaşık 8 yılını, ufkumu tümden değiştiren Kanada’da geçirdim. 

Türkiye’de Düğün Fotoğrafçıları Derneği’nin kurucu üyesiyim. Yurt dışında ise belgesel düğün fotoğrafçılığı konusunda dünyanın en saygın topluluklarından biri olan WPJA (Wedding Photojournalist Association) bünyesine Türkiye’den kabul edilen birkaç fotoğrafçıdan biriyim. 

Şu ana kadar Kanada’dan Suudi Arabistan’a kadar geniş bir coğrafyada düğünler fotoğrafladım. Çekmiş olduğum belgesel düğün fotoğrafları ile uluslararası alanda ödüller aldım. 

Fotoğraf çekmenin yanı sıra, düğün fotoğrafçılığı, ve fotoğraf işleme eğitimleri veriyorum. Ayrıca müzikten ve seyahat etmekten hoşlanırım. Bir de gökyüzünü ve uçmayı severim, o yüzden planör pilotu lisansım var.  

Ben de sizi biraz tanımak isterim. Gerçekten 🙂 Arayın, tanışalım.

Instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın 🙂